کد مطلب: 145908
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۷
ایسنا/سیستان و بلوچستان
 
به گزارش ایران خبر، احمدعلی موهبتی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه همه امکانات برای برگزاری انتخاباتی سالم در سیستان و بلوچستان فراهم شده است اظهار داشت: عوامل اجرایی انتخابات با رعایت قانون و حفظ بی‌طرفی زمینه حضور حداکثری مردم در این عرصه مهم را فراهم می‌کنند.

وی با اشاره به اهمیت صیانت از صندوق‌های اخذ رای گفت: صندوق اخذ رای ناموس متولیان حوزه اجرایی، ناظران و بازرسان انتخاب محسوب می‌شود.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: مدیران دستگاه‌های دولتی حق استفاده از امکانات بیت‌المال برای تبلیغات نامزدهای انتخاباتی را ندارند.

وی افزود: اجازه نخواهیم داد که مدیری از امکانات دولتی برای تبلیغات نامزدها استفاده کند و در صورت مشاهده در راستای سالم سازی و سلامت انتخابات با متخلفان با همکاری دستگاه قضایی بر طبق قانون برخورد خواهیم کرد.

موهبتی تصریح کرد: انتخابات مجلس مجلس شورای اسلامی یک بحث حیثیتی و ملی برای نظام و دولت است و آنچه برای ما مجریان انتخابات مهم بوده بحث سلامت انتخابات و صیانت از آرای مردم است که همواره در صحنه های مختلف پشتیبان نظام بوده‌اند.

وی ایجاد بستر آرام و بدور از تنش و جلب اعتماد مردم به مسوولان و مجریان انتخابات و زمینه سازی برای حضور حداکثری مردم را از مهمترین سیاست‌های مسوولان برگزاری انتخابات در استان عنوان کرد.

استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت؛ همه متولیان انتخابات بایستی تمام تمهیدات لازم را برای برگزاری انتخابات در دوم اسفند اعم از زیر ساخت‌های ارتباطی، آموزش اعضای شعب و برگزار کنندگان انتخابات و پیش بینی‌های لازم در حوزه پشتیبانی و حفاظت از شعب ثبت نام و اخذ رای به عمل آورند.

وی با بیان اینکه همه معادلات و رفتارهای دشمنان انقلاب و سایر کشورها با جمهوری اسلامی ایران بر اساس میزان حضور مردم در انتخابات شکل می‌گیرد، از فرمانداران و دیگر برگزارکنندگان انتخابات خواست همه‌ تلاش خود را برای حضور گسترده مردم و حفظ و صیانت از آرای مردم به کار ببندند.

موهبتی ادامه داد: در این دوره از انتخابات فرآیندهای انتخابات توسط دستگاه هوشمند احراز هویت انجام می‌شود، بر تامین پایداری ارتباط و پیشگیری از قطع جریان برق در روز اخذ رای تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه دستگاه احراز هویت به صورت آنلاین اصالت اسناد هویتی رای دهندگان، پیشگیری از تکرار رای دهی و آغاز و تجمیع آرا را علاوه‌بر دیگر ویژگی‌های خود به صورت آنلاین انجام می‌دهد، گفت: خط سیر شعب سیار باید به گونه‌ای تنظیم شود که ارتباط مخابراتی دستگاه احراز هویت در نقطه شروع و پایان با سیستم جامع انتخابات برقرار باشد چون در صورت عدم وجود ارتباط شعبه اخذ رای مذکور در سامانه جامع انتخابات غیرفعال نشان داده می‌شود.

بنا بر این گزارش؛ سیستان و بلوچستان با ۶ حوزه انتخابیه دارای ۸ کرسی در مجلس شورای اسلامی است.

حوزه انتخابیه زابل ۲ نفر، زاهدان ۲ نفر، خاش یک نفر، سراوان یک نفر، ایرانشهر یک نفر و چابهار یک نفر نماینده در مجلس شورای اسلامی دارند.

۱۲۲ داوطلب نمایندگی مجلس شورای اسلامی در سیستان و بلوچستان از ۳۶۰ نفر ثبت نام کننده  توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند.

منبع : خبرگزاری ايسنا