کد مطلب: 145910
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۴
رئیس سازمان بازرسی کل کشور بر اقدام واحد و منسجم کشورهای اسلامی در مقابل طرح آمریکایی– صهیونیستی معامله قرن تاکید کرد.
 

به گزارش ایران خبر، و به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حسن درویشیان در تماس تلفنی با شریف مالکوچ، رئیس انجمن آمبودزمان‌های کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی اظهار داشت: سازمان بازرسی کل کشور جمهوری اسلامی ایران به‌ عنوان نائب رئیس و جمهوری اسلامی پاکستان به‌عنوان عضو هیأت مدیره این انجمن در کنار آمبودزمان ترکیه به‌ عنوان رئیس، دارای نقشی اساسی برای ارتقاء جایگاه این نهاد در مناسبات بین‌المللی هستند و همکاری هر چه بیشتر این سه کشور در ترسیم خط و مشی‏‌ها و اتخاذ استراتژی‏‌های مناسب برای انجام اقدامات کارآمد بین‏‌المللی در حوزه آمبودزمانی بسیار حائز اهمیت است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور ضمن تقدیر از مواضع خوب آمبودزمان ترکیه در محکومیت طرح آمریکایی– صهیونیستی موسوم به معامله قرن گفت: این طرح نقض فاحش حقوق اساسی فلسطینیان است که با اجرای آن تنها 15 درصد از سرزمین تاریخی فلسطین برای فلسطینیان باقی خواهد ماند.
وی افزود: این طرح صبغه‏‌ای استکباری و صهیونیستی دارد و همفکری و اقدام واحد و منسجم در مقابل این طرح امری ضروری است. جمهوری اسلامی ایران سالیان سال است که بر راه‌حل مسئله فلسطین تأکید دارد و آن راه همانی است که در نامه شما به آن اشاره‌ شده بود و آن تعیین سرنوشت فلسطین به دست خود فلسطینیان است. ما معتقدیم بایستی در فلسطین انتخابات سراسری برگزار شود و مردم فلسطین نظام مطلوب خود را انتخاب کنند.
حجت‌الاسلام درویشیان در رابطه با موضوع برگزاری اجلاس انجمن آمبودزمان‏‌های کشورهای عضو سازمان همکاری‏‌های اسلامی جهت محکوم‌کردن طرح معامله قرن بنا به پیشنهاد آمبودزمان جمهوری جیبوتی تصریح کرد: سازمان بازرسی کل کشور موافقت خود را با برگزاری این اجلاس اعلام می‏‌کند.
شریف مالکوچ ضمن اعلام نظر موافق خود با مواضع اعلامی حجت‌الاسلام‌والمسلمین درویشیان بر ضرورت انجام اقدامات مقتضی در مقابل طرح معامله قرن تأکید کرد و گفت: سال گذشته نیز مکاتبه‏‌ای با مسئولان کشورهای اسلامی داشتم و در آن نامه بر موضوع فلسطین و مسأله قدس تأکید نمودم و انعکاس‏‌های بسیار خوبی را از کشورهای اسلامی دریافت کردم.
در این تماس تلفنی دو طرف بر گسترش روابط آمبودزمانی در قالب جذب و عضویت تعداد بیشتر کشورهای اسلامی در انجمن آمبودزمان‏‌های کشورهای عضو سازمان همکاری‏‌های اسلامی تأکید کردند.
در تاریخ 11 بهمن 1398 (31 ژانویه 2020) شریف مالکوچ، رئیس انجمن آمبودزمان‏‌های کشورهای عضو سازمان همکاری‏‌های اسلامی و آمبودزمان جمهوری ترکیه با ارسال پیامی مکتوب برای رئیس سازمان بازرسی کل کشور طرح آمریکایی– صهیونیستی موسوم به معامله قرن را محکوم کرد و خواستار توجه جهانی به این موضوع شده بود و با مخاطب قراردادن سازمان‏‌های حقوق بشری و آمبودزمان‏‌های سراسر جهان خواستار اتخاذ موضعی واحد در برابر این طرح شوم شده و تشکیل دولت مستقل و آزاد فلسطینی را به‌عنوان قسمت اصلی راه‌حل موضوع فلسطین قلمداد کرده بود.

منبع : خبرگزاری ايسنا