کد مطلب: 146131
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۸
سخنگوی دولت با بیان اینکه کرونا یک مسئله جهانی است و فقط موضوع بهداشت و سلامت ایران نیست، گفت: هراس بیش از اندازه از کرونا، آسیبش از خود بیماری بیشتر است.
 
به گزارش ایران خبر، علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز (دوشنبه) در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با توجه به برگزاری انتخابات، لازم است بگوییم دولت و مجلس برای همه مردم ایران است. از مردم که علیرغم وقایع رخ داده پای صندوق‌ها آمدند، دولت تمام تلاش خود را برای اینکه انتخابات در صحت سلامت و امنیت برگزار شود بکار برد.
وی عنوان کرد: تمام ارکان نظام مستقیم و غیرمستقیم با انتخابات روی کار آمدند. سخنگویی امروز را به موضوع بیماری کرونا اختصاص دادیم. شیوع این بیماری از چند جهت حائز اهمیت است. کرونا اولاً یک مسئله جهانی است و فقط موضوع بهداشت و سلامت ایران نیست. از ایتالیا فرانسه و ژاپن و بسیاری از کشورهای دیگر درگیر این بیماری هستند.
سخنگوی دولت تاکید کرد: کرونا میان جناح و مسئولین تمایز قائل نمی‌شود و علاوه بر جان انسان‌ها با زندگی روزمره مردم هم در ارتباط است. همه باید به مبارزه با این بیماری بپردازیم و همه باید در کنار وزارت کشور قرار بگیریم.
ربیعی افزود: از همه احزاب و رسانه‌ها درخواست داریم از سیاسی کردن این بیماری به جد پرهیز کنند.
وی با اشاره به سوداگری‌ها پیرامون فروش وسایل بهداشتی گفت: امروز باید از این اقدامات پرهیز کرد. دیروز با وزیر صمت صحبت کردم. از نظر شوینده‌ها و وسایل استرلیزه مشکلی نداریم و چند خط تولید اضافه شده است.
سخنگوی دولت تاکید کرد: به هیچ وجه در مواد اولیه برای تولید وسایل بهداشتی کمبود نداریم.
سخنگوی دولت تصریح کرد: ستاد ملی مبارزه با کرونا فردا به ریاست رئیس‌جمهور برگزار خواهد شد. پیش از جلسه دولت هم دکتر جهانگیری در هفته گذشته جلسه گذاشتند. براساس تصویب هیئت وزیران، جلسات متعددی شد و ریاست این مرکز به بنده داده شد.
وی افزود: امروز خبری را می‌دیدم که تمامی فروشگاه‌ها، مغازه‌ها و بازار تعطیل خواهند شد. اینها قطعاً نیت به هم زدن آرامش ایران را دارند و نیتشان خیرخواهانه نیست. ما اعتقاد داریم اطلاع رسانی بیش از هر دوره دیگری است اما اطلاع رسانی بیش از حد را هم نمی‌پسندیم. باید به کنترل دولت و جامعه کمک کنیم تا شهر به شهر اعلام کنیم که دیگر مشکلی نداریم.
ربیعی تصریح کرد: یک امر مذموم که از رنج مردم سو استفاده شود و ماسک معمولی را به قیمت ۲۵ هزار تومان بفروشند با کمک رسانه‌ها می‌تواند برطرف شود.
سخنگوی دولت افزود: از فداکاری‌های کادر بهداشتی وزارت بهداشت و از نیروهای خدماتی تا کارکنان و پزشکان بیمارستان‌ها تشکر می‌کنم.
ربیعی تاکید کرد: دولت و رئیس‌جمهور وظیفه دارند که تلاش کنند تا هیچگونه کم گویی در مورد اتفاقات رخ داده صورت نگیرد. کرونا یک بیماری جهانی است و ما و ظرفیت بهداشتی ما هم می‌تواند این بیماری را کنترل کند. هراس بیش از اندازه از کرونا، آسیبش از خود بیماری بیشتر است. این تعهد اخلاقی دولت است و وزارت بهداشت مسائل را دقیق بیان می‌کند.
سخنگوی دولت افزود: وقتی ما پروازها را بستیم، شخصی از طریق مسافرت با راه‌های دیگر ارتباطی بیماری را انتقال داده‌اند. هیچ کدام از کشورها به اندازه ما با شفافیت اطلاع رسانی نکرده است و ما در این موضوع متعهدانه عمل کردیم.
وی تاکید کرد: تکنولوژی ما در مورد ماسک تکنولوژی خوبی است. فردا در جلسه صمت هم به همین منظور جلسه خواهیم داشت و باز هم در این مورد گفتگو خواهد شد. سیاست تحویل خانه به خانه در کاهش نگرانی مؤثر خواهد بود.
ربیعی در ادامه تاکید کرد: یکی از توصیه‌های ما به رسانه‌ها این است که مذموم بودن خرید بیش از نیاز را به گفتمان عمومی تبدیل کنید. کشور ما کشور بحرانی است. چند روز دیگر برف و باران داریم که تدابیرش اندیشیده شده است.
ربیعی تاکید کرد: اگر تا قبل از چهارشنبه کسی مبتلا شده بود، تشخیص داده نشده بود. ظهر چهارشنبه بلافاصله پس از اطلاع وزارت بهداشت کمتر از نیم ساعت موضوع را اعلام کردیم. از یک سمت می‌گویند دولت کرونا هراسی دارد و از سوی دیگر می‌گویند دولت کتمان می‌کند و چرا زودتر اعلام نمی‌کند.
سخنگوی دولت اظهار کرد: متأسفانه اتفاقاتی در کشور می‌افتد که افکار منفی ۷ برابر بیشتر دیده می‌شود. منفی نویسی برای لایک بیشتر منتشر می‌شود. در کرونا اجازه دهید با اعتماد کامل پیش برویم. ما در کرونا شوخی نداریم. دولت را نقد کنید و مشکلات را بگویید. به دنبال برگزاری ویدئو کنفرانس در وزارت بهداشت نیز هستیم. ما به داروی اعتماد و عمل به توصیه‌های بهداشتی نیازمندیم.
ربیعی در پاسخ به سوالی درخصوص مبادلات مرزی پس از شیوع بیماری کرونا، اظهار داشت: یک گروه از وزارتخارجه و وزارت بهداشت به عراق رفتند و در مورد پروتکل‌های اطمینان بهداشت با هم تعامل کردند و به دنبال باز گذاشتن تمام مرزهای کشور هستند. کشور ما صادقانه اعلام کرد و این صداقت به مرور مشخص خواهد شد.
وی افزود: ما معتقد به نقص و کاستی هستیم و آن را کتمان نمی‌کنیم اما وزارت بهداشت و درمان در سال‌های گذشته از لحاظ تجهیزات و نیروهای پزشکی ذخایر بزرگی برای ما فراهم کردند که می‌توانیم ادعا کنیم در دنیا از لحاظ پزشک حرف برای گفتن داریم. متأسفانه انعکاس ما بسیار کم است و ما در بیان ضعیف عمل کردیم.
سخنگوی دولت در پایان بیان کرد: وزارت راه در پایانه‌ها ضدعفونی‌ها را لحاظ کرده است. زمانی که ضرورت داشته باشد تعطیلی مدارس صورت خواهد گرفت. هرجا تعطیلی‌ها به نفع کنترل بیماری باشد حتماً اعمال خواهد شد. ستاد کل نیروهای مسلح و هلال احمر اعلام آمادگی کردند اما فعلاً نیازی احساس نشده است. هر اقدامی که از نظر علمی ثابت شود که مؤثر است دولت کوتاهی نخواهد کرد. ما بیش از هر دوره دیگری نیاز به همکاری داریم.
 
منبع : خبرگزاری مهر