کد مطلب: 146317
 
تاریخ انتشار : جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۹
وزیر بهداشت مصوبات پنجمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا را اعلام کرد و گفت: طبق مصوبات جلسه مدارس کل کشور تا دوشنبه تعطیل خواهند بود.
 
به گزارش ایران خبر، ‌ سعید نمکی در حاشیه برگزاری جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ضمن سپاسگزاری ویژه از مقام معظم رهبری بابت دلجویی و تفقد از همکاران و قدردانی از کادر درمانی و همه آنها که در اطلاع رسانی به مردم کمک می‌کنند، گفت: امروز نشستی را در ستاد ملی مدیریت کرونا داشتیم و تصمیمات خوبی در این نشست گرفته شده است.
وی افزود: در سراسر کشور بخش‌های بیمارستانی آماده است و امکانات و تجهیزات لازم را به میدان آورده ایم اما واقعیت این است که هفته سختی را در پیش داریم و با بررسی اپیدمیولوژیک از رصدهای ملی و بین المللی روند را به گونه ای می‌بینیم که پیک اصلی بیماری در هفته و روزهای آتی است.
وزیر بهداشت با بیان اینکه این امر به معنای وحشت مردم نیست و قرار نیست خودمان را ببازیم اظهار کرد: خوشبختانه با هوشمندی مردم و به صحنه آمدن همه دست اندر کاران و خبررسانی همه دستگاهها و اشراف مدیران ما این پیک و خیز آتی بیماری را هم به خوبی کنترل می کنیم.
وی با بیان اینکه مردم باید در جریان روند آتی باشند، گفت: از مردم تمنا می‌کنم بیشتر همراهی کنند و به ما در کاهش آلودگی کمک کنند و به هر جا موردی را ابلاغ می‌کنیم تبعیت شود.
نمکی با اشاره به اینکه امروز در ستاد ملی به جمع بندی‌هایی رسیدیم گفت: اولا مقرر شد در ترددها سخت‌گیری کنیم. به قرنطینه شهرها اعتقاد نداریم و آن را به عنوان روش علمی نمی‌شناسیم، اما در صدد تشدید کنترل بر ایاب و ذهاب مردمی هستیم که به مسافرت می‌روند. خواهش ما به حداقل رساندن ترددهاست. اگر هم ضرورتی وجود دارد با اطمینان کافی از اینکه مورد مشکوکی در بین مسافرانشان نیست به سفر بروند.
وزیر بهداشت ادامه داد: در ورودی و خروجی هر کدام از شهرها اگر مورد مشکوکی ببینیم قطعا به قرنطینه 14 روزه خواهیم برد. با نیروهای مسلح به جمع بندی رسیدیم، آنها که همواره در کنار ما بودند به همکاری ارزشمندشان ادامه دهند و در ایجاد فضا و تخت های بیمارستانی برای موارد اورژانسی و ظرفیت جدید و ضدعفونی کردن معابر که نیازمند امکانات ویژه هستیم به ما کمک کنند. از کمک نیروهای پزشکی و پرستاری و خدماتی نیروهای مسلح نیز بهره مند خواهیم شد.
وی اضافه کرد که مقرر شد برای تمام دانشگاههای علوم پزشکی برای گرفتن نیروهای جدید و دور زدن برخی قوانین دست و پاگیر مجوزی صادر شود تا بتوانند نیروهایی را  در مدت کوتاه و برای این پروژه جذب کنند.
به گفته نمکی، قرار شد ساعات کار ادارات با تفویض اختیار به ستادهای استانی و با نظر استاندار و با مقامات محلی و دانشگاههای علوم پزشکی به گونه ای تنظیم شود که اجازه تاخیر دو ساعته یا کوتاه کردن مدت زمان خدمت رسانی را داشته باشند به شرط آنکه خدمات مردم معطل نماند.
وی در ادامه با بیان اینکه شب گذشته تا دیروقت درگیر صحبت با استانداران و مدیران کل آموزش و پرورش استانها بودیم گفت: قرار بود در استان هایی که آلودگی نیست آموزش و پرروش را تعطیل اعلام نکنیم. با مستندانی که ارائه شد و اینکه ممکن است در بیش از 21 تا 22 استان موارد مثبت گزارش شده را در روزهای آینده داشته باشیم، قرار شد مدارس کل کشور از این تصمیم تبعیت کند و یک دوره سه روزه را برای مدارس در سراسر کشور تعطیل اعلام کنیم.
ادامه دارد...
 
منبع : خبرگزاری ايسنا