کد مطلب: 146859
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۳
وزیر امور خارجه انگلیس با مطرح کردن ادعاهایی علیه ایران در پی کاهش تعهدات داوطلبانه‌اش در توافق هسته‌ای گفت که اگر ایران از قوانین بین‌المللی یا توافقی که انجام داده است پیروی نکند، تهران را مسئول خواهیم دانست.
 
به گزارش ایران خبر، به نقل از شبکه العربیه، دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس در گفت‌وگویی اختصاصی با این شکبه درباره کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: در آغاز سال جاری ما تروئیکای اروپایی یعنی انگلیس، فرانسه و آلمان در پاسخ به عدم پایبندی سیستماتیک ایران، مکانیسم حل اختلاف توافق هسته‌ای را فعال کردیم ما می‌خواهیم از اهرم دیپلماسی استفاده کنیم و شاهد این باشیم که ایران به پایبندی به تعهداتش بازگردد اما اگر ایران به گونه‌ای معین از اصول قوانین بین‌المللی یا توافقی که انجام داده است[توافق هسته‌ای] پیروی نکند، آن کشور را مسئول خواهیم دانست.
راب در ادامه گفت: فکر می‌کنم که همکاری ما با شرکایمان در منطقه واقعا اهمیت دارد. اروپایی‌ها و آمریکای شمالی پیام روشنی در این باره دارند: ما نمی‌توانیم شاهد آن باشیم که ایران به تسلیحات هسته‌ای دست پیدا کند.
وزیر امور خارجه انگلیس در پاسخ به این سوال که آیا گزینه‌های نظامی برای ممانعت از دست‌یابی ایران به تسلیحات هسته‌ای مطرح است یا نه، بیان کرد: فکر می‌کنم اولین کار تنش‌زدایی از این وضعیت است؛ تنش بسیار بسیار بالاست و از آغاز سال شاهد آن بوده‌ایم. ما خواهان کاهش آن تنش‌ها هستیم اما متوجه هستیم که بسیار مهم است عزممان را نشان دهیم که می‌خواهیم ایران را مسئول رفتار غیرقانونی‌اش بدانیم. این درباره توافق هسته‌ای هم صادق است و به همین دلیل است که مکانیسم حل اختلاف را فعال کردیم.
او در ادامه با مطرح کردن ادعاهایی علیه ایران گفت: ما هنوز باور داریم که برجام[توافق هسته‌ای] می‌تواند کارآمد باشد، به همین اندازه هم می‌خواهیم فراتر رفته و خواسته‌هایی داشته باشیم. تصمیم نهایی به حکومت در تهران بستگی دارد. چه در حمایت از حزب‌الله یا عملکردشان در سوریه و عراق، چه در زمینه مدارک هسته‌ای‌شان، چه در زمینه ایجاد مشکل برای کشتیرانی در تنگه هرمز یا طرز رفتار با شهروندان دو ملیتی و به طور مشخص شهروندان دو ملیتی انگلیسی، ایران را مسئول خواهیم دانست. اما در همه حال دوست داریم در به روی ایران برای انجام دادن کاری که درست است، باز باشد، به میز ذاکره بازگشته و اعتمادسازی کند که واقعا یک عضو مسئول جامعه بین‌المللی است.
ادعاهای وزیر امور خارجه انگلیس در حالی مطرح می‌شود که یک سال پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و اعمال شدن تحریم‌های دوباره آن بر ایران، شرکای اروپایی برجام متعهد شدند که با ارائه راهکارهایی کاربردی تاثیر تحریم‌های ایران را کاهش دهند که این راهکارها تا کنون راه به جایی نبرده است.
ایران در پی تعلل کشورهای اروپایی در عمل به این تعهدشان، اعلام کرد که در چند گام تعیین‌شده تعهدات داوطلبانه‌اش در توافق هسته‌ای را کاهش می‌دهد. اما بنا به گفته مقامات مربوطه کشورمان، این اقدامات بازگشت‌پذیر بوده و به محض عملی شدن تعهد کشورهای اروپایی در این زمینه، به حالت قبل باز خواهند گشت.
منبع : خبرگزاری ايسنا