کد مطلب: 146916
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۶
رئیس جمهور گفت: برخی پیشنهاد کردند تعطیلات نوروزی حذف شود و تعطیلات را به زمان دیگری ببریم اما به نظر من این کار عملی و شدنی نیست.
 

به گزارش ایران خبر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت در مورد جلوگیری از شیوع بیماری کرونا گفت: اینکه ما در برابر این بیماری باید چیکار کنیم و چه اقداماتی انجام بدهیم، تقریباً همه دنیا به یک نسخه واحدی رسیدند.

وی افزود: یکی اینکه این زنجیره شیوع را باید قطع کنیم که از یک نقطه شروع می‌شود و ابتدا یک نفر آلوده می‌شود و بعد هم یک جمع آلوده می‌شود همین طور شیوع پیدا می‌کند. پس یک زنجیره‌ای هست که از یک نقطه شروع می‌شود و حتی بین کشورها عبور می‌کند. اولین مسئله این است که زنجیره را قطع کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: اولین مسئله برای قطع کردن این زنجیره، ضدعفونی است. این زنجیره به دست و بدن من اصابت کرده، اگر دست‌ها رو بشورم و ضدعفونی کنم این زنجیره قطع می‌شود و از دست من به فرد دومی نمی‌رود و تجاوز نمی‌کند. این تأثیرگذار است.

روحانی با بیان اینکه مسئله دوم عدم جابجایی و تردد است اظهار داشت: وقتی می‌گوئیم تردد به ذهن برخی می‌آید که از یک شهر به شهر دیگر معنای تردد است ولی داخل تهران تردد نیست. وقتی می‌گوئیم تردد مضر است، سفر درون شهری هم مضر است. حتی الامکان باید تردد به حداقل ممکن تقلیل پیدا کند و اگر ضروری بود و کاری هست که باید انجام شود حتماً باید به پروتکل‌ها را توجه کنیم و زنجیره را بشکنیم.

رئیس جمهور با اشاره به تعطیلات نوروزی نیز تصریح کرد: در آستانه تعطیلات نوروزی هستیم برای کشور ما در ایام نوروز، هم آغاز سال جدید هست و هم آغاز بهار است؛ از این رو برخی پیشنهاد کردند تعطیلات نوروزی حذف شود و تعطیلات را به زمان دیگری ببریم اما به نظر من این کار عملی و شدنی نیست.

وی افزود: مردم برای ایام عید نوروز اعتقادداتی دارند و نکاتی دارند ولی باید مراسم را به صورت خوبی مدیریت کنند و در اجتماعات نروند و در امکان متبرکه نروند. زیارت هر امامی را از راه دور هم می‌توانیم انجام بدیم؛ آن خلوص و توجه باشد همان ثواب و اجر را مخصوصاً در این شرایط دارد. همه باید در ایام نوروز مراعات کنیم. نوروز را برای فرصت شیوع بیشتر نگذاریم و نوروز را فرصتی برای پیروزی قرار بدهیم.

روحانی با اشاره به اینکه برخی می‌گویند راه این شهر یا آن شهر را ببندیم و یا در شهرهای بزرگ بین شمال و جنوب شهر و یا شرق و غرب را ببندیم، اظهار داشت: امروز به طور کامل در مورد این موضوع در جلسه هیئت دولت بحث کردیم و به طور کامل همه دوستان اظهارنظر کردند. اتفاق نظر همه این است که برخی از چیزهایی که گفته می‌شود در اجرا مشکلات بیشتری می‌آفریند.

رئیس جمهور با بیان اینکه در همین راستا نکته‌ای به ذهن ما آمده که البته توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا باید اعلام شود، تشریح کرد: ممکن است برخی از دورازه های شهر در خروجی از لحاظ سلامت چک شوند و اگر مشکلی دارند اجازه ندهند راه را ادامه بدهند؛ پس این کار را در ورودی‌ها انجام نخواهد شد. به عنوان مثال از اول در تهران این کار را انجام بدهیم، نه اینکه شخص هزار کیلومتر برود و در شهرهای مختلف برود بعد در یکی از ورودی‌ها چک بشود؛ این کار باید در خروجی شهرها انجام شود.

وی افزود: هر روزی که ستاد ملی اعلام کرد از آن روز در خروجی‌هایی که مشخص می‌کنیم، مردمی که می‌خواهند خارج شوند از لحاظ تب سنجی تست می‌شوند ولی در عین حال با همه این حرف‌ها ما تردد را به حداقل برسانیم. هم در داخل شهر و هم بین شهر به حداقل برسانیم. هر چه در خانه بمانیم بهتر است، امن ترین مکان خانه خودمان است.

ادامه دارد…

منبع : خبرگزاری مهر