کد مطلب: 146979
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۹
نرخ تورم آمریکا ۰.۲ درصد کاهش یافت.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از رویترز،   متوسط نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به فوریه با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۲.۳ درصد رسید. این نرخ تورم که یکی از بالاترین سطوح تورمی ثبت شده در آمریکا طی هفت ماه اخیر بوده، بیش از همه تحت تاثیر کاهش قیمت محصولات انرژی قرار گرفته؛ به گونه ای که تورم بنزین از ۱۲.۸ درصد در ماه ژانویه به ۵.۲ درصد کاهش پیدا کرده است.  

بیشترین عامل افزایشی نرخ تورم آمریکا در ماه فوریه مربوط به گروه مواد غذایی بوده است که تورم ۰.۵ درصدی برای آن به ثبت رسیده است. از سوی دیگر هسته تورمی که تغییرات گروه اقلام انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد تا پایان ماه فوریه به ۲.۴ درصد رسید که ۰.۱ درصد بیشتر از تورم ثبت شده در ماه قبل محسوب می‌شود.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم آمریکا در ماه فوریه با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۲ درصد رسید. متوسط نرخ تورم در بازه زمانی ۱۹۱۴ تا ۲۰۱۹ معادل ۳.۲۵ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم ۲۳.۷ درصدی ژوئن ۱۹۲۰ و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۱۵.۸ درصدی ژوئن ۱۹۲۱ بوده است.

کریس راپکی، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در بانک میتسوبیشی گفت: فاصله گرفتن تورم از سطح دو درصدی می تواند یک نشانه هشداردهنده نسبت به بر هم خوردن تعادل در بخش عرضه و تقاضا باشد. بانک مرکزی امسال کار سختی برای تعادل بخشی به سیاست‌های پولی و نرخ تورم خواهد داشت.

اقتصاد آمریکا اکنون وارد دوازدهمین سال رشد مثبت متوالی اقتصادی خود می شود اما کارشناسان هشدار داده‌اند که تداوم جنگ تجاری با چین و شیوع ویروس کرونا در این کشور می‌تواند پایانی بر یکی از طولانی‌ترین دوره های رشد تاریخ معاصر آمریکا باشد و این کشور را با خطر رکود مواجه کند.

منبع : خبرگزاری ايسنا