کد مطلب: 147174
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۸
معاون وزیر صمت گفت: در کشور هیچ مسئول استانی حق تعطیلی فروشگاه‌های عرضه کالاهای اساسی را ندارد و تعطیلی این واحدها فقط از طریق ستاد ملی کرونا اعلام و ابلاغ می‌شود.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از صدا و سیما، عباس قبادی درجلسه ستاد تنظیم بازار گفت: در کشور هیچ مسئول استانی حق تعطیلی فروشگاه‌های عرضه کالاهای اساسی را ندارد و تعطیلی این واحدها فقط از طریق ستاد ملی کرونا اعلام و ابلاغ می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: قرار بر این شد تا میادین میوه و تره بار و کل مجموعه اصناف، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تمامی واحدهای مرتبط با تولید و توزیع عرضه کالا و تمامی فروشگاه‌هایی که خدمات ارزاق عمومی را عرضه می‌کنند به صورت حداکثری نسبت به توزیع کالاهای اساسی در طول ایام تعطیلات اقدام کنند.

وی گفت: غیر از روز اول عید که بازار و فروشگاه‌ها تعطیل است مابقی ایام تمام فروشگاه‌های زنجیره‌ای، اصناف، نانوایی‌ها و تمامی خدماتی که در این ایام لازم است و باید باز باشند به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

قبادی افزود: با نیروی انتظامی هماهنگی‌های لازم بعمل آمده تا کامیون‌های حامل موادغذایی، تره بار، تجهیزات پزشکی و مایحتاج عمومی را بین استان‌ها و شهرها جا به جا کنند.

وی گفت: پشتیبانی امور دام اعلام کرده در سراسر کشور به صورت تمام وقت نسبت به عرضه گوشت منجمد مرغ و گوشت منجمد قرمز اقدام خواهد کرد.

معاون وزیر صنعت افزود: وزارت بهداشت هم همکاری و هماهنگی‌های لازم را برای تأمین کالاهای وارداتی در سریع‌ترین زمان ممکن پیگیری و انجام خواهد داد.

قبادی گفت: بانک مرکزی هم نسبت به تأمین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی که الان در بندر معطل هستند و کالاهایی که فقط منتظر دستور بانک مرکزی هستند برای ترخیص و حتی واردات اقدام کند.

وی افزود: سازمان دامپزشکی مکلف شد در ایام تعطیلات نسبت به اعزام مأمور در مراکز فروش و کشتارگاه‌ها اقدام کند.

قبادی در پایان اضافه کرد: سایر دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند با تأمین شیفت به ارائه خدمات به مردم اقدام کنند.

مسئول بسیج اصناف کشور: از بابت تولید ماسک هیچ نگرانی نداریم

رئیس سازمان بسیج اصناف کشور گفت: درباره تولید ماسک در کشور هیچ نگرانی نداریم و هر تعدادی که لازم باشد می‌توانیم تولید کنیم.

غلامرضا حسن پور افزود: یکی از نگرانی‌هایی که درخصوص وضعیت بازار وجود داشت کسب و کارها بود که تقریباً تعطیل و فشار اقتصادی زیادی و بسیاری بر مردم وارد شد.

وی افزود: فشار اقتصادی این بود که بازاریان فروش نداشتند بنابراین با شبکه‌های فروش اینترنتی ارتباط گرفتیم و قرار شد بسیجی‌های ما با حضور در صنوف اجناس آن‌ها را در فروشگاه‌های اینترنتی معرفی کنند که این اتفاق را ما باید در سراسر کشور رقم بزنیم و در واحدهای صنفی که نمی‌توانند اجناس خود را بفروشند با این اقدام اجناس آنان فروش پیدا کند و در واقع واحدهای صنفی از این طریق اجناس خود را در فروشگاه اینترنتی با نشان خود معرفی کنند تا مردم کمتر از خانه بیرون بیایند و این ویروس از بین برود.

وی گفت: همچنین هماهنگی خوبی با وزارت بهداشت و درمان داشتیم به ویژه با سازمان غذا و دارو درخصوص تولید لباس مخصوص پرستاران که آن لباس‌ها نیز در خط تولید اصناف قرار گرفت و توافق‌های خیلی خوبی با این مجموعه داشتیم.

رئیس سازمان بسیج اصناف کشور افزود: یک بحث نیز این بود که برخی از فروشندگان اقلام بهداشتی و تجهیزات پزشکی خود را عرضه نمی‌کردند و دلیل آن نیز دستورالعملی بود که آن‌ها را از این کار منع کرده بود.

حسن پور گفت: ما این موضوع را نیز با وزارت بهداشت هماهنگ کردیم و قرار شد که این اتحادیه‌ها تمامی موجودی خود را اعلام و در روزهای آینده به بازار عرضه کنند.

وی افزود: اکنون یکی از سوال‌هایی که مردم دارند این است که این همه تولید می‌شود این تولیدات در کجا عرضه می‌شوند که در واقع با این عرضه، مشکلات عرضه و کمبود کالا نیز کم کم حل می‌شود.

حسن پور گفت: در واقع زنجیره فروش تجهیزات پزشکی در این بخش نیز قطع می‌شود و با عرضه موجودی انبارها در روزهای آینده زنجیره توزیع بیشتر خواهد شد.

وی افزود: یکی دیگر از اقدامات ما حضور در بازارهای کشور و زنده نگهداشتن برخی از صنوف است اقدامات خیلی انجام شده و سعی شده این اقلام مورد نیاز مردم در بازار همچنان در اختیار مردم قرار گیرد و باز باشند. بعضی از شرایط در کشور اجرا می‌شود که اصلاً جای نگرانی نیست و در واقع چه این شرایط اجرا شود و چه نشود همه اصنافی که با نیازهای ضروری مردم سرو کار دارند در بخش تولید و توزیع فعالیت‌های خود را انجام خواهند داد.

رئیس سازمان بسیج اصناف کشور گفت: یک کاری که با وزارت دفاع شروع کردیم برای تولید ماسک‌های مخصوص ان ۹۵ است و حتی یک درجه بالاتر از آن نیز توافق خوبی با وزارت دفاع داشتیم و به وزارت دفاع در تولید این ماسک‌ها کمک و از ظرفیت اصناف در این حوزه استفاده می‌کنیم.

حسن پور افزود: هم اکنون نیز در سراسر کشور با هماهنگی که انجام شد اکثر واحدهای تولیدی اصناف اعلام آمادگی کردند که در هر شرایطی می‌توانند این ماسک‌ها را تأمین کنند.

وی گفت: درخصوص اقداماتی که برای شب عید و نوروز درنظر گرفته شده به خصوص در تأمین میوه مردم یا اقلام ضروری آن نیز در ستاد تنظیم بازار به عنوان یک عضو فعال بسیج اصناف حضور جدی داریم البته گلایه‌ای نیز از تصمیمات ستاد تنظیم بازار داریم درخصوص تعیین نرخ برخی از اقلام گرفته می‌شود که امروز قرار شد آن تصمیمات نیز اصلاح شود و امیدواریم این کاری که در بسیج اصناف شروع شده است ادامه پیدا کند.

حسن پور افزود: ما درخصوص تعطیلات نوروز نیز در خدمت مردم شریف هستیم حتی تولیدی‌هایی که ماسک تولید می‌کنند از آن‌ها خواسته ایم حضور داشته باشند و مردم نگران نباشند که کار این تولیدی‌ها به تعطیلی کشیده شود حتماً در این ایام بیشتر از ایام قبل تولید می‌کنند حتی برخی از مالکان، اجاره مستأجران را بخشیده اند که از همه اجاره خود گذشت کردند و دلیل آن نیز این است که کسب و کارها آسیب دیده و خیلی از مغازه دارها در کنار مغازه خود مواد شوینده گذاشته اند تا مردم دست‌های خود را بشویند.

وی گفت: در بخش تأمین اقلام پشتیبانی از مجموعه و هماهنگی گروه‌های مردمی نیز فعالانه کار را دنبال خواهیم کرد و صدا و سیما نیز در این عرصه خوب کار کرده است.

رئیس سازمان بسیج اصناف کشور در ادامه به راه اندازی ستاد اطلاع رسانی اشاره کرد و افزود: در بخش جنگ روانی که دشمن علیه مردم ملت ایران راه انداخته به ویژه در بحث بهداشتی و اقلام پشتیبانی متأسفانه شاهد ناهماهنگی (در بحث اطلاع رسانی) در این خصوص هستیم به خصوص در بحث اصناف و بازار که شایعاتی مطرح شد مبنی براینکه قرار است بازار تعطیل شود و به واسطه همین شایعه شاهد خریدهای زیاد مردم بودیم.

حسن پور گفت: یک مجموعه‌ای باید جوابگوی این سوال‌ها باشد که همین امروز ستاد رسانه‌ای کرونا در بسیج اصناف کشور با حمایت اتاق اصناف و اتحادیه‌های صنفی و مجموعه‌های مرتبط با اصناف از امروز تشکیل شده و هر خبری که از بحث بازار و حتی خریدها یا تعطیلی بازار مطرح شود این ستاد موظف است که با هماهنگی مجموعه‌ها این اخبار را به واسطه این ستاد منتشر کند و مردم اطمینان حاصل کنند که این اخبار از طریق ستاد رسانه‌ای منتشر شده و نگران نباشند و هرگونه اخبار مربوط به اصناف و بازار از این ستاد در اختیار مردم قرار گیرد.

منبع : خبرگزاری مهر