کد مطلب: 147218
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۸
یک مقام مسئول گفت: در پی بارش ۴۸ ساعت گذشته، ورودی به سدهای دز و کرخه به بیش از ۱۵۰۰ مترمکعب بر ثانیه افزایش یافته است.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از وزارت نیرو، داریوش بهارلویی گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی کشور در خصوص ورود سامانه‌های بارشی به تناوب به حوضه‌های آبریز استان خوزستان، طی ۴۸ ساعت گذشته اولین سامانه بارشی وارد و بارندگی‌های رخ‌داده موجب افزایش ورودی در دو سد کرخه و دز شد.

وی با اشاره به اینکه در اثر این واقعه در حوضه‌های کرخه و دز سیلاب به‌وقوع پیوست که توسط سدها کاملاً مهار شد، اظهار داشت: حداکثر ورودی ثبت شده در سد کرخه ۱۵۶۲ مترمکعب برثانیه و در سد دز ۱۵۱۷ مترمکعب برثانیه است که در مخازن سدهای مذکور تعدیل یافتند.

بهارلویی با بیان اینکه در حال حاضر ۶.۷ میلیارد مترمکعب ظرفیت کنترل سیل و حجم خالی در سدها وجود دارد، گفت: سیاست بهره‌برداری، کنترل سیل و رهاسازی آب در حد تاب‌آوری رودخانه‌ها در پایین‌دست است، به‌همین منظور خروجی سد دز حدود ۵۳۵ مترمکعب برثانیه و کرخه ۴۳۰ مترمکعب برثانیه درنظر گرفته شده که خطری ایجاد نمی‌کند.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه بر اساس پیش‌نگری‌های سازمان هواشناسی باید منتظر سامانه‌های دیگر بارشی تا انتهای ماه فروردین بود که می‌توانند موجب افزایش روان‌آب و سیل شوند، ادامه داد: به‌همین دلیل ضمن رصد روزانه سعی می‌شود از تمام ظرفیت‌های موجود برای نگهداشت حجم مناسب کنترل سیل سود برد که این مهم می‌تواند بر افزایش خروجی نسبت به آنچه هم‌اکنون در جریان است تاثیرگذار باشد.

وی درخصوص حجم خالی سدهای استان برای مهار سیلاب‌های پیش رو خاطرنشان کرد: هم‌اکنون سد دز ۸۱۰ میلیون مترمکعب، سد کرخه ۱۳۰۰ میلیون مترمکعب و سدهای زنجیره کارون ۳۵۰۰ میلیون مترمکعب دارای فضای کنترل سیل هستند.

منبع : خبرگزاری مهر