کد مطلب: 147226
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۰
فوق تخصصی جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی با اشاره به کاهش آمار تلفات مراسم چهارشنبه سوری در سال‌های اخیر، به مردم توصیه کرد از شرکت در اجتماع و جشن گرفتن این مراسم با توجه به شیوع ویروس کرونا بپرهیزند و در منزل بمانند.
 

به گزارش ایران خبر، دکتر سیداسماعیل حسن‌پور  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص اقدامات مراکز درمانی در شب چهارشنبه آخر سال، عنوان کرد: هر سال برای مجروحان این مراسم در بیمارستان‌ها ظرفیت ایجاد می‌کردیم و تمام کادر درمانی و پرسنل آماده باش کامل بودند، اما امسال پرسنل با تمام قوا برای مقابله با بیماری کرونا در تلاشند و بخش اعظمی از ظرفیت بخش ها به این بیماری اختصاص دارد.

وی با اشاره به مواردی که در سال های اخیر به علت شرکت در مراسم چهارشنبه سوری به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کردند، ادامه داد: در سالهای اخیر با نزدیک شدن به روز سه شنبه آخر سال مجروحان بسیاری را به علت انفجار مواد محترقه در بیمارستان پذیرش می‌کردیم و حتی در بسیاری از مواقع افرادی که فقط نظاره‌گر مراسم افراطی این روز بودند در لیست بیماران قرار می‌گرفتند. از همین رو، شاهد جراحت‌هایی بودیم که درمان آن‌ها اغلب به بهبودی کامل ختم نمی‌شد و افراد با معلولیت به جامعه بازمی‌گشتند.

وی سوختگی‌های وسیع، انفجار اندام‌ها، خردشدگی مفاصل، آسیب شدید به تاندون‌ها و بافت پوست، آسیب شدید به اندام‌های صورت و کوری را از جمله عوارض استفاده از مواد محترقه در مراسم چهارشنبه سوری دانست.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر حسن‌پور  نقش رسانه‌ها و نیروی انتظامی را در افزایش آگاهی مردم و کاهش تلفات این روز بی بدیل دانست و گفت: صدا وسیما و سایر خبرگزاری ها می‌توانند با اطلاع رسانی به موقع و صحیح، آمار مجروحان را به صفر برسانند. البته تاکنون تلاش‌های این ارگان ها به نتایج مطلوبی رسیده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه ضمن توصیه اکید به مردم برای ماندن در منزل، اوضاع کشور و حتی جهان را بحرانی دانست و افزود: هموطنان می‌توانند با در خانه ماندن و رعایت اصول بهداشت اولیه، در کاهش درگیری کادر درمان در این شرایط بحرانی سهیم باشند. 

وی در خصوص شرایط مراکز درمانی و پذیرش مجروحان احتمالی به مناسبت چهارشنبه سوری، عنوان کرد: به علت شیوع ویروس کرونا، از پذیرفتن بیماران الکتیو امتناع کرده‌ایم و بخش اعظمی از ظرفیت بیمارستان را به رسیدگی به بیماران کرونایی اختصاص داده‌ایم. از طرفی نگهداری از این بیماران نیازمند تمهیداتی است که در عمل رسیدگی به سایر بیماران را دشوار می‌کند، چراکه بخش‌ها، راهروها، وسایل حفاظتی و بهداشتی، سرویس‌ها و سایر موارد مرتبط با بیماران کرونایی باید از سایرین جدا باشد. 

دکتر حسن پور در پایان کادر درمان را خدمتگزار مردم خواند و گفت: به هر حال در هر شرایطی مراکز درمانی باید برای ارائه خدمت به مردم آماده باشند.

منبع : خبرگزاری ايسنا