کد مطلب: 147288
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۶
خبرگزاری رویترز با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا علیه کشورمان گزارش داد: واشنگتن درحالی پیشنهاد کمک به ایران برای مقابله با اپیدمی کرونا ویروس را مطرح کرده است که به فشار حداکثری خود علیه این کشور نیز ادامه می دهد.
 
به گزارش ایران خبر، به نقل از خبرگزاری رویترز، آمریکا روز سه شنبه تحریم های جدیدی را علیه 9 نهاد در آفریقای جنوبی، هنگ کنگ و چین و به علاوه سه فرد ایرانی به دلیل همکاری با بخش پتروشیمی ایران وضع کرد.
آمریکا در حالی این تحریم های جدید را اعلام کرده است و به فشار حداکثری خود علیه تهران  ادامه می دهد که به ایران پیشنهاد کمک برای مقابله با اپیدمی کرونا ویروس داده و از جمهوری اسلامی خواسته است تا شهروندان آمریکایی بازداشت شده در ایران را آزاد کند.
مایک پمیئو وزیر امورخارجه آمریکا هنگام اعلام تحریم های جدید علیه ایران گفت که این کشور در حال بررسی آزادی شهروندان آمریکایی است. وی آشکارا نشان داد که واشنگتن به کارزار فشار حداکثری خود برای جلوگیری از صادرات نفت ایران ادامه خواهد داد.
وزارت بازرگانی آمریکا نیز به طور جداگانه اعلام کرد که شش نفر، شامل پنج دانشمند هسته ای ایرانی را به همراه  18 شرکت به دلیل همکاری با برنامه هسته ای ایران، برنامه موشکی و هسته ای پاکستان و تلاش های روسیه برای نوسازی ارتش در فهرست تحریمی خود قرار خواهد داد.
این فهرست مانع از این می شود که افراد و نهادهای تحریم شده بتوانند به برخی یا تمام موارد مشمول مقررات صادراتی آمریکا دسترسی پیدا کنند، مگر اینکه صادر کننده بتواند مجوز کسب کند.
وزارت بازرگانی آمریکا بدون ذکر نام اعلام کرد که اقدام جدیدش شامل یک شرکت در ایران، دو نهاد در چین، 9 شرکت در پاکستان و پنج مورد نیز در امارات می‌شود. از این رو، صادرات برخی کالاهای مشخص به این شرکت ها ممکن نخواهد بود.
دو منبع آگاه روز دوشنبه به رویترز گفتند که بعید است که آمریکا بخواهد تحریم ها علیه ایران را کاهش دهد، هرچند که چین از واشنگتن خواسته است در شرایط اپیدمی کرونا ویروس چنین کاری را انجام دهد.
با این حال، وزیر امورخارجه آمریکا باوجود ادامه فشارهای کشورش بر تهران به خبرنگاران گفت که خواستار آزادی شهروندان آمریکایی در ایران است و حتی مدعی شد که جمهوری اسلامی در حال بررسی این است که آنها را آزاد کند یا خیر.
منبع : خبرگزاری ايسنا