کد مطلب: 147773
 
تاریخ انتشار : شنبه ۹ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۲۶
رئیس‌کل بانک مرکزی جزییات پرداخت تسهیلات با نرخ ۱۲ درصدی به واحدهای آسیب‌دیده از شیوع کرونا را اعلام کرد.
 

به گزارش ایران خبر، رئیس‌کل بانک مرکزی طی روزهای گذشته از مصوبه دولت مبنی بر پرداخت ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات با نرخ سود ۱۲ درصد به واحدها و کسب و کارهای آسیب‌دیده از شیوع ویروس کرونا خبر داد که امروز در دیدار با مدیران بانکی، شرایط اعطای این تسهیلات را تشریح کرد.

وی با بیان اینکه مشاغل مشمول این مصوبه در ستاد اقتصادی دولت و با همکاری نظام بانکی مشخص و دستورالعمل مربوط به شبکه بانکی ابلاغ خواهد شد، گفت: طبق مصوبه ستاد اقتصادی دولت، این تسهیلات به واحدهای آسیب دیده که اشتغال خود را حفظ کرده‌اند، پرداخت می‌شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی افزود: بازپرداخت اقساط این تسهیلات، دو ساله است و برای شروع بازپرداخت اقساط، تنفس چند ماهه در نظر گرفته خواهد شد.

همتی تاکید کرد: نرخ سود ۱۲ درصدی این تسهیلات، منطقی و بر اساس بررسی‌های کارشناسی است و هر نرخی کمتر از این با توجه به بار مالی آن برای نظام بانکی، امکان‌پذیر نیست.

وی با بیان اینکه نرخ بهره حقیقی در کشورمان حتی در حد ۱۸ درصد نرخ سود اسمی بانک‌ها و با توجه به نرخ تورم سالانه منفی است، تصریح کرد: قطعا با نرخ ۱۲ درصد نرخ بهره حقیقی بسیار منفی‌تر خواهد بود و بنابراین کمک مناسبی به مشاغل آسیب‌دیده است.

به گزارش ایران خبر، مدیران عامل بانک‌ها نیز ضمن ارایه پیشنهادات و نظرات خود در این خصوص بر حمایت حداکثری بانک‌ها از این طرح تاکید و اعلام کردند که نظام بانکی کشور تمام توان خود را برای پشتیبانی از اقشار آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا به کار خواهد گرفت.

منبع : خبرگزاری ايسنا