کد مطلب: 148767
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۳
ایسنا/مرکزی
 
به گزارش ایران خبر، غلامحسین محسنی اژه‌ای روز پنجشنبه چهارم اردیبهشت ماه در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل دادگستری استان مرکزی با اشاره به اولویت‌های سال جاری اظهار کرد: شعار سال و تحقق آن یکی از اولویت‌هایی است که باید در سال ۹۹ مدنظر باشد، مقام معظم رهبری شعار سال را با حکمت، مطالعه و مشورت به منظور مقابله با دشمن و خنثی کردن توطئه‌ها تحت عنوان "جهش تولید" انتخاب کردند و برای تحقق این شعار باید همگان کمک کنند چراکه تولید به راحتی جهش پیدا نمی‌کند.

وی افزود: نیاز است تمام بخش‌های قوه قضاییه و سایر دستگاه‌ها با برنامه و مجاهدت و هم‌فکری و مشورت و اولویت‌بندی کارها، زمینه تحقق شعار سال را فراهم کنند.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به اینکه هر استان برای تحقق این شعار مولفه های خاص خود را دارد، بیان کرد: باید زمینه‌های تحقق این شعار و موانع تحقق آن از سوی تمامی دستگاه‌ها در کشور و همچنین استان مرکزی شناسایی و با ایجاد راه میانبر برای گذر از موانع، شعار سال در استان مرکزی محقق شود .

محسنی اژه‌ای ادامه داد: در حال حاضر ما در شرایطی قرار داریم که باید مقابل دشمن ایستادگی کنیم و طبیعی است که نیازمند قانون و مقررات متناسب با شرایط فعلی هستیم چراکه شرایط زندگی در جنگ و صلح با یکدیگر متفاوت است و حرکت در هر برهه ای نیازمند مولفه‌ها و شرایط خاص است.

وی بر لزوم اتخاذ تدابیر برای دوران پساکرونا نیز گفت: ویروس کرونا همانند کل جهان به ایران نیز تحمیل شده به طوری که تحت تاثیر شیوع این ویروس از اسفندماه بسیاری از کسب و کارها تعطیل شده و هزینه‌های زیادی بر دولت و کشور تحمیل شده، در نتیجه باید از هم اکنون ضمن کمک به نیازمندان و رعایت مسائل بهداشتی، با توجه به مسائل پساکرونا تدبیر مناسب برای آن دوران اندیشیده شود، چراکه ممکن است در دوران پساکرونا با مشکلات متعددی مواجه شویم پس باید برای جلوگیری از ایجاد مشکلات احتمالی و مقابله با مشکلات پیش آمده تدابیر لازم و برنامه‌ریزی مناسب انجام شود.

معاون اول قوه قضاییه در خصوص مشکلات بیان شده توسط نماینده ولی فقیه استان مرکزی از جمله مشکلات مربوط به اصل ۴۷۷ قانون اساسی اضافه کرد: با توجه به گفته مسئولان استان، ۵۰۰ حکم در استان خلاف بیّن شرع است که باید علت این موضوع مشخص شود و نیازمند دقت بیشتری است تا در آینده با این قبیل موضوعات مواجه نشویم البته ما نیز پیگیری لازم را انجام خواهیم داد.

محسنی اژه‌ای با اشاره به اینکه ماه شعبان رو به پایان است افزود: ماه شعبان به عنوان ماهی که خداوند به آن عنایت خاص دارد رو به پایان است، ما نیز مشمول این عنایت و استفاده از نعمات خدا در این ماه بوده‌ایم و از خداوند ملتمسانه می‌خواهیم که اگر تا امروز کوتاهی و یا گناهی داشته‌ایم بر آن قلم عفو کشیده و ما را با طهارت و پاکی وارد ماه مبارک رمضان کند تا بتوانیم از برکات این ماه مبارک نیز بهره‌مند شویم. دعاها در ماه رمضان به دلیل عنایت ویژه خدا به این ماه، متفاوت است.

وی بیان کرد: تقدیر الهی در این مقطع از زمان به گونه‌ای رقم خورده که جهان در یک تحول جدید و تجربه نو قرار گرفته  و مسائل پیش آمده از جمله تعطیلی مساجد، مکه مکرمه، عتبات عالیات و حرم‌های مطهر در طول تاریخ کمتر دیده شده که باید از این تحول ایجاد شده بهره برداری کنیم.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به داستان نمرود و از پای درآمدن وی با یک پشه ادامه داد: امروز برخی کشورهای جهان که ادعاهایی سنگین‌تر از نمرود داشتند و با تکیه بر ثروت، قدرت و جمعیت‌شان فخر فروشی می‌کردند، در مقابل ویروس کرونا به عجز واداشته شده‌اند.

اژه‌ای اظهار کرد: امروز کشورهای به ظاهر پیشرفته برای تامین یک ماسک از یکدیگر سرقت می‌کنند و این نشانه عجز و ناتوانی آنهاست، اما کشور ایران با وجود ۴۰ سال تحریم ظالمانه از سوی بیگانگان، موفقیت های بزرگی در مقابله با کرونا بدست آورده و در این حوزه از بسیاری از کشورهای دیگر پیشگام‌تر است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران امروز با وجود مشکلات و تحریم‌ها و فشارها در زمینه تجهیزات پزشکی و درمانی علاوه بر خودکفایی می‌تواند به سایر کشورها نیز خدمت رسانی کند، این ویروس سبب ایجاد فرصتی شد تا دنیا دریابد که قدرت ظاهری پوشالی است و عزت تنها از خداست و باید آن را از خدا طلب کرد.

معاون اول قوه قضاییه افزود: ایران نیز همانند سایر کشورها با این ویروس درگیر شده اما در حال حاضر دو سوم مبتلایان به این ویروس در ایران بهبود پیدا کرده‌اند.

اژه‌ای در ادامه با بیان اینکه امر قضا یک موضوع خطیر است و کسی که مسئولیت می‌پذیرد باید برای خدا کار کند و پذیرش مسئولیت چیزی جز خدمت به مردم و کشور در پی ندارد، ادامه داد: مسئولیت در جمهوری اسلامی زمینه ساز خدمت به مردم بوده و منتی بر مردم نیست و این مهم نه تنها در سیستم قضایی بلکه درخصوص همه ارکان نظام اسلامی مصداق دارد.

وی خاطرنشان کرد: حرکت انسان در مشکلات و تنگناهاست که ارزش دارد، اگرنه حرکت در مسیر باز و بدون مشکل ارزشی ندارد. استان مرکزی در مقایسه سال ۹۸ با سال ماقبل آن، با وجود مضایق بیشتر، موفقیت های خوبی در حوزه‌های مختلف از جمله سرمایه گذاری خارجی و اشتغال پیدا کرده است، همچنین این استان در مقابله با ویروس کرونا نیز عملکرد قابل تقدیری داشته است که قطعا این پیروزی‌ها با همدلی و مشارکت همه جانبه ایجاد شده است.

به گزارش ایران خبر، در این مراسم سید عبدالمهدی موسوی معاون قضایی دادگستری و رئیس شوراهای حل اختلاف استان فارس به عنوان رئیس دادگستری استان مرکزی و حجت الاسلام قاسم عبداللهی به عنوان رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان مرکزی معرفی شدند.

منبع : خبرگزاری ايسنا