کد مطلب: 150131
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۵۵
بیرجند- وزیر نیرو گفت: پیرامون مسائل آب و انرژی در خراسان‌جنوبی ۵۷ پروژه در دست اجرا داریم که پیشرفت این پروژه‌ها در حدود ۷۰ درصد است.
 

به گزارش ایران خبر، رضا اردکانیان صبح شنبه در جمع خبرنگاران خراسان‌جنوبی در حاشیه افتتاح سد سیاهو اظهار کرد: در راستای افتتاح ۲۵۰ طرح آب و برق با اعتبار ۵۰ هزار میلیارد تومان در سال جهش تولید بعد از استان‌های تهران، ایلام، سیستان و بلوچستان و مرکزی به خراسان‌جنوبی رسیدیم.

وزیر نیرو بیان‌کرد: سد سیاهو به عنوان چهل و یکمین سد مخزنی در دولت تدبیر و امید افتتاح شد و همچنین عملیات آبرسانی به ۱۵ روستای خراسان‌جنوبی نیز امروز انجام شده است.

اردکانیان با اشاره به آغاز عملیات اجرایی یکی از بزرگترین نیروگاه‌های بادی کشور در سربیشه ادامه داد: این نیروگاه با سرمایه‌گذاری هزار و ۱۲۰ میلیارد تومان به نتیجه رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در زمینه پروژه‌های آب و برق در خراسان‌جنوبی اولویت با پروژه‌های تأمین آب شرب است، افزود: در ارتباط با مسائل آب و انرژی در خراسان‌جنوبی ۵۷ پروژه عمده در دست اجرا داریم که پیشرفت این پروژه‌ها در حدود ۷۰ درصد است.

وزیر نیرو گفت: بر اساس سند سازگاری با کم آبی خراسان‌جنوبی یکی از موضوعات مد نظر برای تأمین بلند مدت آب خراسان جنوبی انتقال آب از دریا است که تخصیص آن داده شده و در مرحله بررسی و دعوت از سرمایه‌گذاران است.

اجرای هزار و ۹۰ نیروگاه در دست اجرا است

اردکانیان اظهار کرد: در موضوع انرژی خراسان‌جنوبی نیز در مرحله بسیار خوبی قرار دارد و تنها نیروگاه زغال سنگ سوز کشور در این استان در مرحله سرعت گرفتن برای اجرایی شدن است.

وی با اشاره به امکان صادرات انرژی‌های تجدید پذیر ادامه داد: ما حدود ۳۰ هزار مگاوات ظرفیت مطالعه شده برای انرژی‌های تجدید پذیر بادی داریم که یکی از آنها در همسایگی با کشور افغانستان است.

وزیر نیرو با اشاره به وجود سه هزار و ۹۰۰ نیروگاه کیلوواتی و ایجاد هزار و ۹۰ نیروگاه دیگر در کشور گفت: کشور ما هم از نظر انرژی بادی و هم از نظر انرژی خورشیدی در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد که نقش مهمی در صرفه‌جویی انرژی‌های فسیلی و هم آب دارد.

اردکانیان یادآور شد: بعد از توافق با فدراسیون روسیه برای استفاده از وام ۵ میلیارد دلاری دولتی طرح‌های مختلفی مد نظر قرار گرفت که یکی از آن‌ها راه آهن زاهدان بیرجند بود که مورد تصویب دولت قرار گرفت.

وی گفت: همچنین در این زمینه با مسئولان روسیه نیز رایزنی‌های مختلف صورت گرفته و امیدواریم به نتیجه مطلوب برسد.

منبع : خبرگزاری مهر