کد مطلب: 150564
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۲۰
ایسنا/مرکزی
 
به گزارش ایران خبر، داریوش اسماعیلی امروز 21 خردادماه در حاشیه بازدید از معادن مس محمد آبان دلیجان، عباس آباد و باقرآباد محلات و معدن طلای خمین در جمع خبرنگاران بیان کرد: در حال حاضر حدود ۴۸ درصد معادن تعطیل است و باقی فعال هستند و یکی از اصلی ترین فعالیت ها در سال جهش تولید فعال کردن معادن غیرفعال است. بر این اساس در پی فعال کردن حداقل ۲۵ درصد این معادن در سطح کشور هستیم.

وی با اشاره به اینکه به جهت تحقق این امر راهکارهایی پیش بینی شده است و حتی در برخی از معادن نیز سال گذشته بررسی های اولیه انجام شد، بیان کرد: برخی از این معادن دچار مشکلات مالی هستند بر همین اساس با مجموعه های بزرگی همچون گل گهر، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و فولاد مبارکه اصفهان برای پیش خرید محصولات معادن سنگ آهن رایزنی شده است تا در قالب قراردادی همکاری داشته باشند و وزارت صمت نیز ضلع سوم این همکاری باشد.

اسماعیلی افزود: معادن مس با شرکت ملی صنایع مس همکاری خواهند داشت، همچنین صندوق بیمه‌ای فعالیت‌های معدنی تقویت شده است و بنا داریم که تا ۱۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه اولیه را افزایش دهیم و می توانیم وام ارزان قیمت برای استخراج و اکتشاف و تعمیرات ماشین آلات معدنی اختصاص دهیم.

وی با بیان اینکه در نظر است که تا سه هزار میلیارد تومان از طریق صندوق به مجموعه های معدنی کمک شود، گفت: روی معادن و صادرات مواد خام معدنی به عنوان منابع ارزی حساب باز نمی شود بلکه بیشتر بر فرآوری آنها تمرکز داریم، موافق خام فروشی سنگ معدن نیستیم مگر اینکه چاره ای نباشد یا اضافه بر ظرفیت تولید شود.

معاون معدنی وزیر صمت گفت: در حوزه سنگ‌های تزیینی حدود چهار میلیارد تن ظرفیت در کشور وجود دارد که صادرات خام آن فشاری وارد نمی کند.

وی با اشاره به بازدید از معدن طلای خمین، تصریح کرد: اینکه بخش خصوصی توانسته است در کنار استخراج، فرآوری و تولید شمش را به انجام برساند، نشان می دهد که حتی برای صادرات کنسانتره آن هم دلیلی وجود ندارد و در بخش سنگ آهن با وجود این حجم کارخانجات فولاد و نیاز داخل به سنگ آهن، صادرات خام آن مفهومی ندارد.

اسماعیلی تصریح کرد: برنامه وزارتخانه این است که ارزآوری از طریق صادرات مواد معدنی در سال ۹۹ بیشتر از سال گذشته باشد.

منبع : خبرگزاری ايسنا