کد مطلب: 150897
 
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۲
رئیس‌جمهور گفت: تعطیلی‌ها مورد نظر ما نیست و ضرورتی هم ندارد ولی تجمع در نقاطی که ضرورتی ندارد نباید انجام بگیرد.
 

به گزارش ایران خبر، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: متاسفانه نه سازمان بهداشت جهانی و نه وزارت بهداشت و درمان ما زمان خاصی را برای پایان کرونا نمی‌توانند پیش بینی کنند چراکه این ویروس هنوز درمان قطعی و واکسن ندارد.

وی افزود: رفتار این ویروس کمی در حال تغییر است و یک رفتار ثابت ندارد. این ویروس خود به خود از بین نخواهد رفت و اینطور نیست که بگوئیم دو ماه دیگر از بین می‌رود. ما باید خودمان را برای یک مقابله بلند مدت آماده کنیم. این ویروس در یک زمان کوتاه قابل ریشه‌کنی نیست و ما هم نمی‌توانیم کاری کنیم که مردم ما مصونیت کامل داشته باشند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: یک کمک بزرگ به این ویروس ممکن است خودمان باشیم یعنی این ویروس به خودی خود منتقل نمی‌شود بلکه توسط ما منتقل می‌شود، یعنی یک نفر بیمار می‌شود و مراعات نمی‌کند و در قرنطینه نمی‌ماند، از ماسک استفاده نمی‌کند و باعث می‌شود ده نفر دیگر مبتلا شوند.

روحانی تصریح کرد: نباید به ویروس کمک کنیم بلکه باید به مردم خودمان کمک کنیم بخصوص به افراد مسن و کسانی که دارای بیماری های زمینه‌ای هستند. باید به مساله فاصله‌گذاری توجه کنیم و در تجمعات حضور پیدا نکنیم و بهداشت فردی را مراعات کنیم و حتما ماسک بزنیم. ماسک می‌تواند پیشگیری کند و می‌تواند کمک کند که این زنجیره قطع شود.

وی ادامه داد: یکی از تصمیماتی که امروز اتخاذ کردیم این بود که برای یک تا دو هفته آینده طرح الزام ماسک در نقاطی که ضروی است را آماده کرده و در اینجا تصویب شود و ما هم ابلاغ کنیم.

رئیس‌جمهور گفت: آنچه تجربه ما در ماه پنجم می‌گوید، اینکه فعالیت اقتصادی، آموزشی و فرهنگی می‌تواند آزاد باشد. ما نمی‌گوییم کارها تعطیل بشود زیرا شدنی نیست و نه مردم می‌پذیرند. تعطیلی‌ها مورد نظر ما نیست و ضروتی هم ندارد. پس فعالیت آری اما تجمع و تردد در نقاطی که ضرورتی ندارد، خیر.

روحانی گفت: تا امروز ما درگیر موج اول کرونا بودیم، موج اول در برخی استان‌ها تمام شد و برخی استان‌ها هم هنوز گرفتار آن هستند و ممکن است ظرف روزها و هفته‌های آینده از آن عبور کنند. موج اول، موج ثابتی نیست و همچنان در حال حرکت است.

وی تاکید کرد: امروز یک بحث خوبی شد در رابطه فشار روحی و ورانی که این ویروس در جامعه ایجاد می‌کند و مردم ما را مضطرب و افسرده می‌کند و خیلی ها ممکن است دچار بیماری روحی شوند. من از همه آنهایی که تخصص اجتماعی، روان‌شناختی، علوم حوزوی و تبلیغاتی دارند و هنرمند و شاعر هستند و دستگاه‌های تبلیغاتی ما بخصوص صداوسیما و فضای مجازی، می‌خواهم که مردم را آماده کنیم تا مردم بدانند درگیری ما با این ویروس کوتاه مدت نیست. یعنی خودمان را برای یک زمان بلندتر آماده کنیم.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: ما آغاز این امر را خیلی خوب شروع کردیم و توانستیم از روزهای سخت بگذریم اما این کار نیاز به استقامت و استمرار دارد زیرا درغیر اینصورت ممکن است دستاوردهای گذشته را از دست بدهیم.

روحانی گفت: من از مردم خواهش می‌کنم که بخاطر پاسداری از دستاوردهایمان و بخاطر ایران، شکیبایی خود را ادامه بدهیم. نگران و مضطرب نشویم و نگوئیم حوصله مان به سر آمده است و نمی‌توانیم؛ ما میتوانیم زیرا یک ملت بزرگی هستیم و با یک مشکلی مواجه شدیم و تا امروز وضع ما هم خوب بوده است.

وی تاکید کرد: این ویروس یک چیز بزرگی است که تمام روابط انسانی و بین المللی را تحت تاثیر قرار داده است. یک عده با مرگ عزیزانشان مواجه هستند و سختی معیشت هم برای بخشی از مردم است و مشاغل برخی رسته های هم تعطیل شده است و ضربه سختی به حمل و نقل و گردشگری و مراودات بین المللی و صادرات و واردات وارد آمده است. ضربه سختی هم به آموزش و فرهنگ و بخش هایی از پزشکی و حوزه درمان خورده‌ایم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ما به یُمن فداکاری جبهه سلامت، و همکاری تمامی قوای دیگر و مردم تا امروز سرافراز بودیم. اگر با دیگر کشورها هم خودمان را مقایسه کنیم، می‌بینیم که کارنامه قابل قبولی داریم. ما زیربناهای مستحکمی داشتیم که توانستیم از این مشکلات عبور کنیم. اگز زیربنای پزشکی و درمانی ما همان زیرساخت سال ۹۱ بود نمی‌توانستیم کارها را پیش ببریم. کارهایی که در این ۷ سال با طرح تحول سلامت صورت گرفت، کارهای عظیمی بود.

روحانی عنوان کرد: زیر ساخت دیگری که در اختیار ما بود، زیرساخت ارتباطات بود. اگر ما ارتباطات نداشتیم، اگر  فضای مجازی ساماندهی شده نداشتیم، اگر پهنای باند نداشتیم و موبایل هوشمند در اختیار مردم نبود خیلی کار سخت می شد. آموزش، خرید و فروش و اطلاعات ما و بسیاری از کارهای ما از طریق فضای مجازی است. ما حتی در سوگواری می گوییم از فضای مجازی استفاده کنیم چون راهی نداریم.

وی بیان کرد: این زیرساخت قوی و محکمی که در اختیار کشور ما بود و در این هفت سال ایجاد شد کمک بسیار بزرگی به ما کرد. زیرساخت و ساماندهی سوم ما شرکت های دانش بنیان بود. اگر شرکت های دانش بنیان ما همان ۵۰ مورد بود چه کاری می شد انجام داد؟ اکنون پنج هزار شرکت دانش بنیان فعال است و همه افتخار می آفرینند. کار عظیم و بزرگی است و زیرساختی است که آماده شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر در بخش کشاورزی این تلاش های چندین ساله نبود و امسال لازم نبود ۶ میلیون تن گندم بخریم، چه می کردیم؟ از کجا باید می خریدیم و چه کسی به ما می فروخت؟ گفت: با توجه به کاری که در کشاورزی و انرژی انجام گرفته است و خودکفایی صورت گرفته در بخش های مختلف و اقداماتی که در این مدت انجام گرفته است اگر دچار مشکل می شدیم خیلی کار ما سخت می شد. ما در مورد زیرساخت ها و کارهای قبلی باید تشکر کنیم.

روحانی تاکید کرد: علی رغم اینکه می دانم مردم در بخش اقتصاد و معیشت هنوز هم مشکل دارند، می خواهم از بخش اقتصاد تشکر کنم. تامین ارز برای کالاهای مورد نیاز ما در این مدت با توجه به اینکه در فروردین و اردیبهشت ماه صادرات ما قطع و مرزهای ما بسته بود، کار بزرگی انجام شد. اینکه ارز را تا امروز برای کالاهای ضروری و مواد اولیه تامین کردیم و باز هم تامین می کنیم و ریالی که تامین شده است کار ساده ای نیست و اینکه حقوق ها سر موقع پرداخت شده است یا پرداخت بسته های معیشتی و یارانه مردم در روز معین انجام شد، پشت آن کار، تلاش و گرفتاری بوده است. در کمک هایی که در حد توان داشتیم برای آنهایی که بیکار شدند و بسته ویژه ای که ما برای چهار ماه به سه میلیون خانوار دادیم که وضعیت اقتصادی مناسبی نداشتند کار بزرگ و عظیمی است که انجام گرفته است.

وی بیان کرد: همه بازگشایی ها و فعالیت های اقتصادی ما به رفتار عمومی ما منوط است. اگر همه اقدامات لازم را انجام دادیم و مراعات کردیم به خوبی موفق خواهیم بود و با کمترین تلفات و کمترین فوتی ها می توانیم عبور کنیم و اگر رفتار عمومی ما با شرایط منطبق نباشد وضعیت شکل دیگری خواهد بود.

رئیس جمهور افزود: قبلا هم گفته ام اگر کسی دید کرونایش مثبت است، دستگاه تشخیص دهنده باید به خانواده و محل کار فرد مورد نظر اطلاع دهد. این وظیفه است و هنوز هم به خوبی و با دقت این دستور اجرا نمی شود. بعضی‌ها هستند که فکر می کنند اگر مثبت شد نباید به کسی بگویند و باید آن را مخفی کنند. کسی که مثبت شده اگر به جامعه آمد و تردد داشت و خود را در خانه قرنطینه نکرد بزرگترین خطر است. یک فرد مثبت به عروسی، عزا و اجتماع رفته است و این آمارها موجود است. فردی به بازار ماهی فروشی رفته و همه را مبتلا کرده یا یک نفر به عروسی رفته و ۱۰۰ نفر را مبتلا کرده است‌.

روحانی اضافه کرد: مهم است همه وظیفه بدانیم که اگر دیدیم بیمار هستیم به گوشه و کناری برویم و دوره را بگذرانیم. برخی از مراقبت‌ها ممکن است خیلی سخت نباشد و زمان آن محدود باشد اما برای سلامت مردم و کادر درمان ما آثار مهمی دارد.

ادامه دارد ...

منبع : خبرگزاری مهر