کد مطلب: 150920
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۰
وزیر جهاد کشاورزی گفت: بخش کشاورزی نشان داد در شرایط تحریم می‌تواند رشد اقتصادی کشور را مثبت و تاب آوری کشور در مقابل تحریم ها را افزایش دهد
 

به گزارش ایران خبر،  کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی امروز در صحن علنی مجلس ضمن ارائه گزارشی به نمایندگان، با بیان اینکه بخش کشاورزی یکی از بخش هایی است که در حوزه تولید،  اشتغال، پایداری محیط زیست تاثیر گذار بوده است، گفت: در اسناد بالادستی تاکید بسیاری به کشاورزی شده است.

وی افزود در بخش کشاورزی ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بهره بردار داریم که سهم آنها از ارزش افزوده تولید ناخالص ملی ۸ درصد و بالغ بر ۴۰ میلیارد دلار برآورد می شود و اگر بخش های پسین و پیشین سهم بخش کشاورزی را در نظر بگیریم، رشد افزوده تولید ناخالص ملی ۳۲.۵ درصد خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: سال گذشته فشارهایی روی کشور وجود داشت، از سوی دیگر نتوانستیم درآمد نفتی داشته باشیم، با این حال بخش کشاورزی نشان داد در شرایط تحریم می تواند رشد اقتصادی کشور را مثبت و تاب آوری کشور در مقابل تحریم ها را افزایش دهد.

خاوازی تاکید کرد: در سال های اخیر حداکثر سرمایه گذاری در کشاورزی بیش از ۵ درصد اتفاق نیفتاد، این در حالی است که در بخش کشاورزی مهمترین سیاست ارتقای امنیت کشاورزی، حضور پایدار تولیدکنندگان در چرخه تولید و افزایش درآمد و مثبت کردن تراز غذایی کشور است.

وی با بیان اینکه ‌سطح زیر کشت تولید زراعی کشور ۱۸.۵ میلیون هکتار و کل تولید ۱۲۴ میلیون تن است که تولیدات زراعی ۸۳.۵ میلیون تن آن را تشکیل می‌دهد،افزود: در این بین، تولید گندم به عنوان راهبردی‌ترین محصول زراعی ۱۴ میلیون تن پیش‌بینی شده، در حالی که برنامه تکلیف شده برای امسال ۱۳.۴ میلیون تن بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در جو نیز تولید ۳.۵ میلیون تن محصول پیش‌بینی می‌شود، در حالی که تکلیف برنامه ۳.۲ میلیون تن و نیاز کشور به آن ۶.۵ میلیون تن است.

تکمیل می شود...

منبع : خبرگزاری مهر