کد مطلب: 151188
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۳
سازمان هواشناسی نسبت به وقوع رگبار باران در ۹ استان کشورتا سه‌شنبه (۱۰ تیرماه) هشدار داد.
 

به گزارش ایران خبر، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ آورده است: رشد ابرهای همرفتی در ساعات بعدازظهر موجب وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت طی امروز (۸تیرماه) در استان‌های اردبیل، شمال استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، ارتفاعات شمال و شرق هرمزگان، فردا (۹ تیرماه) در شرق مازندران، گلستان، ارتفاعات شرقی سمنان، خراسان شمالی، ارتفاعات استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، جنوب سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان و سه شنبه (۱۰ تیرماه) در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، جنوب سیستان و بلوچستان می‌شود.

بر اثر حاکمیت این شرایط جوی بالا آمدن ناگهانی سطح آب مسیل‌ها و رودخانه‌ها، برخورد صاعقه پیش‌بینی و نسبت به اجتناب از تردد و توقف در کنار رودخانه‌ها و مسیل‌ها و احتیاط در صعود به ارتفاعات توصیه می‌شود.

در ادامه این هشدار با اشاره به تداوم وزش بادهای ۱۲۰ روزه آمده است: امروز (۸ تیرماه) وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در استان‌های خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان موجب کاهش دید و کیفیت هوا می‌شود. در این شرایط سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در تردد جاده‌ای و پرهیز از حضور غیرضروری در فضای باز، توصیه و احتمال آسیب به سازه‌های موقت و گلخانه‌ها و سقوط تابلوهای تبلیغاتی و اشیای سبک را پیش‌بینی می‌کند.

در بخش دیگری از این هشدار به وزش باد شدید اشاره شده و آمده است: خیزش موقت گرد و خاک به‌ویژه در ساعات بعدازظهرامروز(۸ تیرماه) برای استان های سمنان، نیمه‌غربی خراسان شمالی، خراسان رضوی، شمال اصفهان، ایلام، خوزستان و بوشهر، فردا (۹ تیرماه) برای نیمه شرقی و جنوب سمنان، شمال شرق اصفهان، یزد، خراسان رضوی، نیمه غربی خراسان شمالی، کرمان، بوشهر پیش‌بینی می‌شود که احتمال آسیب به سازه‌های موقت و گلخانه‌ها، سقوط تابلوهای تبلیغاتی و اشیای سبک و شکستن سرشاخه درختان و احتمال کاهش دید افقی و کیفیت هوا را در پی دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به محکم کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها و اتخاذ سایر اقدامات پیشگیرانه توصیه می‌کند.

به گزارش ایران خبر، زمانی که سازمان هواشناسی هشدار زرد رنگ صادر می‌کند به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع : خبرگزاری ايسنا