کد مطلب: 151356
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۵۳
ایسنا/مرکزی
 
به گزارش ایران خبر، سید علی آقازاده شنبه، چهاردهم تیرماه در جلسه قرارگاه پدافند زیستی استان مرکزی با اشاره به اینکه شرایط کشور در موضوع کرونا خوب نیست و شرایط استان نیز هر روز بدتر از روز قبل می‌شود، افزود: تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا در استان نسبت به یک ماه پیش دو برابر شده و نسبت به دو هفته پیش نیز تعداد مبتلایان که حدود روزانه ۶۵ نفر بود به ۸۵ نفر رسیده است.

وی تصریح کرد: این ارقام نشان می دهد که شرایط استان خوب نیست و اگر به همین ترتیب پیش برویم طی دو هفته آینده بحران خواهیم داشت و در شهریورماه به پیک جدیدی می رسیم که امکانات، تجهیزات و توان کادر درمان ممکن است جوابگوی این پیک نباشد.

آقازاده با اشاره به اینکه در استان اقدامات و تصمیمات این ستاد موثر بوده است، افزود: جلسات ستاد به صورت مستمر برگزار شده و تاکنون ۷۳۵ مصوبه و هزاران بازرسی انجام و موفقیت نسبی در این حوزه حاصل شده است، بنابراین جلسات و مصوبات و اقدامات موثر بوده است و همواره یک قدم جلوتر از استان‌ها و ستاد ملی عمل کرده ایم.

وی با بیان اینکه در مرکز استان و بسیاری از مراکز استان پیش از ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم به الزام بر استفاده از ماسک گرفته شد، گفت: از دو هفته پیش با تصویب استفاده اجباری از ماسک، میزان افرادی که در معابر عمومی و بازارها از ماسک استفاده کردند دو برابر شده است، با این وجود در حال حاضر یک‌سوم مردم از ماسک استفاده می‌کنند و شرایط حاکی از آن است که مقاومت و ناباوری نسبت به خطر کرونا در میان مردم وجود دارد.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه گاهی باید دستورالعمل‌ها را قهرآمیز و به صورت اجباری اجرایی کرد، گفت: فرمانداران محور اجرای دستورالعمل‌ها هستند و اگر بخواهیم از دو سه هفته آینده یا شهریور ماه درگیر پیک جدید نشویم باید با افرادی که توصیه‌ها را جدی نمی‌گیرند، جدی برخورد کرد.

وی اظهار کرد: اطراف استان مرکزی بسیار درگیر مسئله هستند و باید مراقب شهرستان‌ها بود. برخی از نقاط در معرض خطر قرار دارند و باید به شدت از ساوه و دلیجان و خنداب و آشتیان حراست کرد.

آقازاده با اشاره به وضعیت برگزاری مراسم های عروسی، ترحیم و تشییع یا فعالیت آرامستان ها، گفت: امروز ستاد ملی اختیاراتی به استان‌ها داده است و اگر تدبیر نکنیم دیر یا زود به مانند برخی استان‌های قرمز درگیر پیک بیماری خواهیم شد، به همین دلیل به جز مراسم عروسی مشروط بر رعایت کامل پروتکل ها و اخذ مجوز و نظارت شورای تامین و ظرفیت ۵۰ درصدی محل برگزاری، تمامی مراسم ها تعطیل و درب آرامستان‌ها به مانند سه ماه قبل بسته شود.

وی با بیان اینکه اگر به شرایط دشواری برسیم نمازهای جمعه و جماعت هم ممکن است مجدد تعطیل شود، افزود: اگر به شرایط خاصی برسیم فرضیه تعطیلی برخی پاساژها و اماکن نباید دور از ذهن باشد.

استاندار مرکزی با اشاره به اعیاد پیش رو و ماه محرم و صفر، گفت: هفته آینده جلسه ای با فرمانداران، هیات های مذهبی، تبلیغات و فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شود و در مورد روند برگزاری مراسم محرم تدبیر شود. در جلسه آینده ستاد تصمیم گیری لازم در این زمینه صورت خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه عید قربان و غدیر را نیز پیش رو داریم، گفت: هیچ تجمعی در فضای باز و بسته نخواهیم داشت، همچنین پیشنهاد می شود ادارات دولتی و نهادها هیچ مراسمی را تا پایان تابستان برگزار نکنند.

آقازاده تاکید کرد: در موضوع ماسک نباید هیچ کمبودی در استان وجود داشته باشد و افراد بدون ماسک اجازه ورود به اماکن عمومی، بانک ها، بازار، ادارات، شهرداری ها، پاساژها و ... را نخواهند داشت. حتما باید این ضرورت جدی گرفته شود چراکه اگر این موارد به درستی رعایت شود به مرحله سخت اپیدمی نخواهیم رسید.

منبع : خبرگزاری ايسنا