کد مطلب: 152699
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۳
رئیس اورژانس کشور گفت: در حال حاضر کمبود آمبولانس نداریم و در دوران کرونا تمام قد پای کار ایستاده‌ایم.
 

به گزارش ایران خبر، پیرحسین کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشور در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: اورژانس پیش بیمارستانی در کشور سال ۵۴ با ۴ پایگاه تأسیس شد و تا زمان انقلاب پیشرفت خوبی نداشته و بعد از انقلاب به منظور خدمات رسانی در دوران دفاع مقدس پیشرفت خوبی پیدا می‌کند، سال ۸۶ به صورت ثابت پایگاه‌ها ایجاد می‌شود و پیشرفت بهتری پیدا می‌کند تا سال ۹۵، در این سال یک سکون به دلیل فرسودگی وسایل پیدا می‌کند و از زمانی که اورژانس تبدیل به سازمان شد جزو دستگاه‌های اولی بودیم که در حوادث‌ها و بحران‌ها حضور داشتیم چراکه سازمان چابک شد و قدرت عملیاتی آن بالا رفت.

وی افزود: یک برنامه ریزی ۵ ساله داشتیم تا سال ۱۴۰۰ که برای هر شهر و روستا چند پایگاه داشته باشیم ولی امسال به آن هدف گذاری رسیدیم، در قدیم زمان رسیدن به مصدوم در تهران ۳۸ دقیقه بود و الان ۱۴ دقیقه است و در بعضی شهرها ۵ دقیقه رسیده است و در روستاهای کمتر از ۲۵ دقیقه است.

کولیوند گفت: از ۲۴۰۰ آمبولانس به ۵۴۰۰ آمبولانس رسیده‌ایم و کمبود آمبولانس نداریم و در این دوران کرونا تمام قد پای کار ایستاده‌ایم.

رئیس اورژانس کشور ادامه داد: ۶۵ درصد بیمارانی که با اورژانس هوایی منتقل شدند بلافاصله با اتاق عمل رفتند، ۵۵ درصد مرگ مادران باردار توسط خدمات هوایی کاهش داده شده است.

وی گفت: با استفاده از اورژانس هوایی برای پیوند اعضا دیگر مشکلی نداریم و گیرنده و دهنده در هر جایی از کشور باشد ظرف ۳۵ دقیقه آن عضو منتقل می‌شود البته این کار، کار اورژانس نیست اما با توجه به ظرفیتی که داریم در این کار حضور پیدا کردیم.

کولیوند گفت: در بحث اربعین حسینی دو هواپیما را تبدیل به بیمارستان هوایی می‌کنیم تا در صورت نیاز استفاده شود.

رئیس سازمان اورژانس کشور تصریح کرد: در تهران ۳۳۰ موتور آمبولانس داریم که هم زمان رسیدن به مصدوم کاهش داده شده و هم در مصرف سوخت و… صرفه‌جویی می‌شود البته هزار دستگاه دیگر موتور آمبولانس به این ناوگان اضافه می‌شود.

وی ادامه داد: ۵ شناور برای اورژانس دریایی داریم که ۳ تا از آنها در هرمزگان قرار دارد.

در حال تکمیل...

منبع : خبرگزاری مهر