کد مطلب: 152758
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۹
ایمپلنت امروزه به دو صورت ایمپلنت فوری و ایمپلنت سنتی انجام می‌شود ایمپلنت فوری همه مراحل ایمپلنت را در یک روز انجام داده و ایمپلنت سنتی مراحل ایمپلنت را در چند جلسه انجام می‌دهد. در این مقاله با ما همراه باشید تا نکات مفیدی را درباره ایمپلنت بیاموزید.
طول درمان ایمپلنت چقدر است؟/ نکاتی که باید درباره ایمپلنت بدانید
 
ایران‌خبر؛ جهت استحکام و پایدار شدن ایمپلنت شما، بدن باید بر روی پایه ایمپلنت استخوان سازی کند. مهم‌ترین فرآیندی که باعث می‌شود ما از طول درمان ایمپلنت مطلع شویم پروسه ادغام استخوان و ایمپلنت است. اگر در هنگام انجام پروسه ادغام استخوان و ایمپلنت کوچک‌ترین حرکتی در پیچ دندان ایمپلنت اتفاق بیوفتد به دلیل فرآیندهای زیستی بدن ممکن است مانع ادغام استخوانی شود و این جراحی با شکست روبرو شود. به همین علت است که پزشکان  طول درمان ایمپلنت را مدت زمانی بین 3 الی 6 ماه تخمین می‌زنند تا پایه ایمپلنت در استخوان فک کاملا جوش بخورد و سپس تاج دندان دائمی را روی آن سوار کنند. متاسفانه گاهی ممکن است حجم استخوانی که کاندید جایگذاری ایمپلنت است به میزان کافی نباشد و پزشک متخصص مجبور باشد ابتدا پیوند استخوان کند و سپس جراحی ایمپلنت را ادامه دهد. پایدار بودن ابتدای کار  ایمپلنت دندان درون استخوان می‌تواند یک عامل تعیین کننده طول درمان ایمپلنت باشد. که البته این مدت زمان به صورت ثابت نبوده و برای هر فرد با توجه به تراکم استخوان و تعداد دندان‌هایی که ایمپلنت شده‌اند متفاوت است. ممکن است طول درمان چند دندان ایمپلنت شده در کنار هم کمتر از یک دندان باشد اما به هرحال باید طول درمان را گذرانده و بتوانند فشار کافی بر روی دندان را تحمل کنند تا به بهبودی کامل برسند. این گونه رایج است که طول درمان ایمپلنت بین 3 الی 6 ماه برای افراد مختلف متغیر می‌باشد.
در واقع طول درمان ایمپلنت به عوامل متعددی وابسته است از جمله:
 
1.فک بالا یا پایین
2.قسمت عقب فک
3.بخش جلوی فک
4.تعداد ایمپلنت‌ها و میزان پیچیدگی آن‌ها
5.نیاز یا عدم نیاز به جراحی بازسازی همزمان با ایمپلنت
مطالبی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد طبق سر فصل‌های زیر به شما ارائه می‌گردد:
 
ایمپلنت چند مرحله دارد؟
مراقبت‌های ایمپلنت
عمر ایمپلنت
 
ایمپلنت چند مرحله دارد؟
 

ایمپلنت امروزه به دو صورت ایمپلنت فوری و ایمپلنت سنتی انجام می‌شود ایمپلنت فوری همه مراحل ایمپلنت را در یک روز انجام داده و ایمپلنت سنتی مراحل ایمپلنت را در چند جلسه انجام می‌دهد. مدت زمان انجام جراحی ایمپلنت دندان بین 30 تا 120 دقیقه است. که این مدت زمان کاملا به شرایط دهان و دندان بیمار دارد. در ادامه مراحل عمل جراحی ایمپلنت سنتی را شرح می‌دهیم:
مرحله اول جاگذاری ایمپلنت: بی حس کردن بافت‌ها
مرحله دوم جاگذاری ایمپلنت:  برش لثه بیمار
مرحله سوم جاگذاری ایمپلنت: تعیین موقعیت مکانی صحیح ایمپلنت
مرحله چهارم جاگذاری ایمپلنت: سوراخ کردن محل از قبل علامت گذاری شده
مرحله پنجم جاگذاری ایمپلنت: ارزیابی جهت و راستای سوراخ اولیه
مرحله ششم جاگذاری ایمپلنت: تکمیل طول سوراخی که برای ایمپلنت ایجاد شده
مرحله هفتم جاگذاری ایمپلنت: ارزیابی نهایی سوراخی که برای ایمپلنت ایجاد شده
مرحله هشتم جاگذاری ایمپلنت: پهن‌تر کردن اندازه سوراخی که در استخوان ایجاد شده
مرحله نهم جاگذاری ایمپلنت: ارزیابی نهایی عمق و راستای محلی که برای ایمپلنت سوراخ شده
مرحله  دهم جاگذاری ایمپلنت: رزوه دار کردن سوراخ استخوان
مرحله یازدهم جاگذاری ایمپلنت: قرار دادن ایمپلنت یا فیکسچر داخل استخوان در سوراخی که ایجاد شده
مرحله دوازدهم  جاگذاری ایمپلنت: پیچ کردن هیلینگ روی ایمپلنت

و در نهایت پس از 3 الی 6 ماه که از مراحل  دوازده گانه ایمپلنت گذشت می‌توان تاج دائمی را سوار ایمپلنت کرد. فلز مورد استفاده در ایپملنت دندان تیتانیوم است. این فلز به دلیل مقاومتی که در برابر ترکیب‌هایی همچون اسید، اکسیژن و نمک دارد برای ایمپلنت انتخاب شده است.

مراقبت‌های ایمپلنت
      
 

ایمپلنت هم مانند دیگر جراحی‌ها نیاز به مراقبت‌های ایمپلنت و ویژه دارد. به ویژه آن که دندان یکی از اصلی‌ترین زیبایی‌های فرد به شمار می‌رود. پس اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که زیبایی دندان برایتان شرط است باید از ایمپلنت خود به خوبی مراقبت کنید. اگر می‌خواهید جراحی شما با موفقیت انجام شود و درد  کمتری را در جراحی ایمپلنت حس کنید سعی کنید موارد زیر را با دقت رعایت کنید:
 
1- قطعا پزشک معالج شما داروهایی برای کم‌تر شدن درد و کمک به بهبود شما تجویز می‌کند که بهتر است تا آخرین قرص و به موقع آن‌ها را مصرف کنید.
2- اگر صورت شما متورم شد فقط از کمپرس یخ و سرد استفاده کنید و استفاده از کمپرس گرم را از ذهن خود دور کنید.
3- از باز کردن گره، شسکتن مغزهای با پوست، باز کردن درب وسیله‌ ای با دندان به شدت پزهیز نمائید.
4- دهان و لثه خود را حداقل روزی 2 مرتبه با آب و نمک بشوئید.
5- از غذاهایی که ولرم، نرم و خنک هستند برای حداقل 48 ساعت استفاده کنید.
6- پس از 24 ساعت استفاده از مسواک حداقل 3 مرتبه در روز  و استفاده از نخ دندان‌های مخصوص جراحی ایمپلنت را در برنامه بهداشتی خود قرار دهید. حداقل تا 24 ساعت ناحیه ایمپلنت شده را مسواک نکنید زیرا ممکن است فشار زیاد به دندان خون ریزی را بیشتر کند.
7- برای حداقل 48 ساعت هرگز فعالیت بدنی شدید یا ورزش نکنید.
8- بهترین مراقبت برای فردی که ایمپلنت انجام داده است استراحت است.
9- به هیچ عنوان حداقل تا 48 ساعت غذاهایی که مجبور به جویدن آن هستید را میل نکنید.
10- مواد قندی و نوشیدنی‌های گازدار برای حداقل یک هفته ممنوع می‌باشد.
 
عمر ایمپلنت
به جرات می‌توان گفت با وجود گذشت مدت زمان کمی از پیدایش ایمپلنت توسط دانشمند سوئدی اینگوار برنکمارک این روش توانسته محبوبیت‌‌های خاص خود را برای جایگزین شدن دندان‌های از دست رفته بدست بیاورد. که البته این محبوبیت برای طول عمر بالای ایمپلنت در مقابل روش‌های دیگر است. همانطور که پیشتر بیان کردیم اگر مراقبت‌های ایمپلنت به درستی و با دقت انجام شود طول عمر ایمپلنت بسیار بالاتر خواهد رفت و فقط نیاز است هر چند سال یکبار تاج دندان را تعویض کنید. حتما شما هم شنیده‌اید که طول عمر ایمپلنت دندان 25 سال است اما به جرات می‌توان اگفت اگر از ایمپلنت به خوبی مراقبت شود ممکن است بیش از این مهمان دهان شما باشد. ایمپلنت شما تا زمانی که  شل نشده باشد و یا عفونتی در ناحیه آن صورت نگرفته باشد ایمپلنت نیازی به تعویض ندارد.