کد مطلب: 152952
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۱
سخنگوی سازمان ملل با اشاره به تصمیم آمریکا برای به کارگیری مکانیسم بازگردانی تحریم‌ها علیه ایران، این تصمیم را تصمیم مستقل این کشور و جدا از سازمان ملل تلقی کرد.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از پایگاه خبری اردوپوینت، اسفتان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل در کنفرانس خبری روز دوشنبه‌اش در پی شکست تصویب پیش نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران درباره حمایت از توافق هسته‌ای گفت: موضع بنیادین ما در حمایت از برجام(توافق هسته ای) تغییری نکرده است.
او در پاسخ به سوالی راجع به تصمیم آمریکا برای به کار گرفتن مکانیسم بازگردانی تحریم ها در توافق هسته ای علیه ایران، اظهار کرد: آن‌چه کشورهای عضو تصمیم می گیرند انجام دهند، تصمیم مستقل آن ها در این موقعیت است.
بر اساس این گزارش، اظهارات دوجاریک در پی این مطرح می شود که دولت آمریکا پیش از این تهدید کرده بود در صورت عدم تصویب پیش نویس قطعنامه ای که برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ارائه داده بود، علیرغم خروجش از برجام و به بهانه این که قطعنامه ۲۲۳۱ آن را عضوی از برجام معرفی می کند، می تواند سازوکار بازگردانی تحریم ها را که تنها در چارجوب برجام و برای اعضای برجام قابل استفاده است، برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران استفاده کند.
تاریخ تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر به پایان خواهد رسید.

منبع : خبرگزاری ايسنا