کد مطلب: 153179
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۵
وزیر امور خارجه گفت: سفر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران هیچ ارتباطی به موضوع مکانیسم ماشه ندارد.
 

به گزارش ایران خبر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز در حاشیه افتتاح میز خدمت کنسولی و در جمع خبرنگاران گفت: به مناسبت هفته دولت همکاران ما در بخش کنسولی، میزخدمت کنسولی را گسترش دادند و در واقع در گذشته این میز خدمت در قالب اسناد بود اما با این اقدام همه بخش های کنسولی خدمت را به ایرانیان ارائه می دهند.

وی ادامه داد: مردم می توانند بدون مراجعه به سایر مراکز  با یک مراجعه کارهای خودشان را انجام دهند و امیدواریم این اقدام کمکی برای ایرانیان عزیز باشد تا بتوانند از خدمات کنسولی بهتری بهره مند بشوند.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: البته این میز خدمت به سمت اینترنتی شدن و آنلاین پیش خواهد رفت تا ضرورت مراجعه به وزارت امور خارجه و نمایندگی های ایران کمتر شود اگرچه در گذشته نیز سامانه‌های مختلفی را برای آسایش مردم ایجاد کرده بودیم تا بدون حضور بتوانند کارهایشان را انجام دهند. هدف ما این است که با حداقل مزاحمت برای مردم، حد اکثر خدمت را له آنها ارائه دهیم.

ظریف همچنین درباره سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران و ارتباط آن با تلاش آمریکا برای استفاده از مکانیسم ماشه نیز تصریح کرد:  سفر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هیچ ارتباطی به موضوع مکانیسم ماشه ندارد.

وی اضافه کرد:  «مکانیسم ماشه» اصطلاح نا درستی است که آمریکایی‌ها باب کردند، همانطور که ۱۳ کشور از ۱۵ کشور عضو شورای امنیت اعلام کردند آمریکا حق ورود به این بحث را ندارد، نه اینکه آنها با این اقدام آمریکا مخالف باشند بلکه می گویند آمریکا حق ورود به این بحث را ندارد، به همین دلیل آنها (آمریکایی ها) بسیار شرایط بدی را دارد.

وزیر امور خارجه گفت: همکاری ما با آژانس بین المللی انرژی اتمی اقدامی در جهت اصل شفافیت فعالیت های ایران، بر اساس فتوای مقام معظم رهبری است که فرموند  «ما به هیچ عنوان به دنبال سلاح هسته ای نبوده و نخواهیم بود».

ظریف اضافه کرد: از این رو براساس فتوای مقام معظم رهبری به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نخواهیم بود. آن را از هم نظر عقیدتی و هم از نظر استراتژیک و ملاحظات راهبردی به ضرر کشور می‌دانیم و همانطور که رهبری اعلام کرده‌اند سلاح هسته‌ای را حرام شرعی می‌دانیم.  

وی با اشاره به استفاده سلاح شیمیایی رژیم بعث عراق علیه ایران در زمان دفاع مقدس، گفت: همانطور که سابقه تاریخی این گونه بوده که قربانی تسلیحات شیمیایی بوده‌ایم اما هیچ گاه از سلاح شیمیایی استفاده نکردیم. ایران همیشه آماده همکاری با آژانس بودیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: اجازه نمی‌دهیم کسانی که هم مخالف اهداف آژانس هستند و هم با داشتن سلاح هسته‌ای، مخل صلح و امنیت در منطقه ما هستند، یعنی رژیم صهیونیستی و رژیم آمریکا که از سلاح هسته‌ای استفاده می کنند، بخواهند اهداف آژانس را به مسخره بگیرند؛  گفتگوهای زیادی با آژانس داشته ایم و این سفر هم در ادامه همین گفتگو ها است.  

ظریف درباره آخرین گفتگوها با کره جنوبی برای دریافت مطالبات ایران نیز گفت: منتظر هستیم دولت کره و شرکت‌ها و بانک‌های کره‌ای این کار را انجام دهند. آنها موظف به این کار هستند. ما این کار را مسیرهای مختلف پیگیری می‌کنیم. یکی از این مسیرها مذاکره است ولی مسیرهای حقوقی هم باز است.

منبع : خبرگزاری مهر