کد مطلب: 153187
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۱۱
با فرمان رئیس‌جمهور، فاز نخست پتروشیمی بوشهر در منطقه پارس جنوبی به‌ظرفیت تولید سالانه ۴.۲میلیون تن محصول افتتاح شد.
 
به گزارش ایران خبر، دقایقی قبل در مراسمی با حضور رئیس‌جمهور از طریق ارتباط تصویری؛ فاز نخست پتروشیمی بوشهر در منطقه پارس جنوبی به‌ظرفیت تولید سالانه 4.2 میلیون تن محصول پتروشیمی افتتاح شد.
به‌گفته سخنگوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران "در پی افتتاح فاز  نخست پتروشیمی بوشهر با ظرفیت بیش از 4.2 میلیون تن در سال، ظرفیت صنعت پتروشیمی با احتساب افتتاح مجتمع پتروشیمی کاوه، میاندوآب، لرستان و کیمیای پارس خاورمیانه به بیش از 74 میلیون تن در سال می‌رسد".
ایوب بنوی با بیان اینکه "برای اجرای فاز نخست پتروشیمی بوشهر یک میلیارد و 300 میلیون یورو سرمایه‌گذاری شده است" خاطرنشان کرد: این فاز شامل شیرین‌سازی، تولید متانول، استحصال اتان و سرویس‌های جانبی بوده که درآمد سالانه این طرح 370 میلیون یورو است.
وی محصولات پتروشیمی بوشهر در فاز نخست را شامل گوگرد، متانول، متان، اتان، پروپان و بوتان دانست و افزود: این فاز علاوه بر اشتغالزایی برای یک‌هزار و 500 نفر، به‌رغم تحریم‌های اقتصادی با تلاش متخصصان داخلی تکمیل، راه‌اندازی و افتتاح شد.
استاندار بوشهر نیز در این مراسم با بیان اینکه "در هفته دولت امسال افزون بر 2400 میلیارد تومان پروژه عمرانی در استان بوشهر افتتاح یا عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود" گفت: از این میزان یک‌هزار و 600 میلیارد تومان پروژه افتتاح و 800 میلیارد تومان پروژه هم عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.
عبدالکریم گراوند افتتاح طرح‌های عظیم نفت، گاز و پتروشیمی در کشور را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: علی‌رغم تحریم‌های ظالمانه  اقتصادی؛ تکمیل، راه‌اندازی و افتتاح طرح‌های عظیم نفت، گاز و پتروشیمی سرمایه عظیمی است که با تلاش دولت تدبیر و امید به سرانجام رسیده است و دولت آینده از آن برخوردار خواهد شد.
وی به وضعیت شیوع کرونا در استان بوشهر پرداخت و اضافه کرد: در این زمینه استان روند ثابتی را طی می‌کند و شیوع کرونا سیر نزولی دارد.
منبع : خبرگزاری تسنیم