کد مطلب: 154145
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۱۱
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره مدافع صلح و خواهان برقرای امنیت و ثبات در سراسر جهان به‌ویژه منطقه خاورمیانه و خلیج فارس است.
 

به گزارش ایران خبر، مرتضی رحمانی موحد، سفیر کشورمان در ژاپن در آغاز به کار نمایشگاهی به مناسب  هفته دفاع مقدس طی سخنانی گفت‌: امسال هفته دفاع مقدس  مقارن با چهلمین سالگرد شروع جنگ تحمیلی و حمله و تجاوز رژیم صدام به سرزمین ایران است که در شهریورماه سال ۱۳۵۹ با تحریک استکبار و رژیم‌های مرتجع منطقه و به طمع مقابله با انقلاب شکوهمند اسلامی مردم ایران آغاز شد. در این باره مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه ای بیان فرمودند که‌ هدف دشمن از به راه انداختن جنگ ، ساقط کردن نظام اسلامی و سلطه مجدد بر ایران و تجزیه کشور بود ، اما یک وجب از خاک ایران را نتوانستند اشغال کنند و یک قدم هم نتوانستند جمهوری اسلامی و ملت ایران را به عقب برانند. این دفاع پیروزمندانه ، بخشی از هویت ملی ایران است.  
رحمانی موحد در ادامه افزود: سالهای دفاع مقدس سراسر یادآور حماسه ، ایثار و رویش جوانه های مردم ایران زمین برای مقاومت در برابر توطئه‌های سهمگین استکبار جهانی در حفاظت از استقلال و آزادی جمهوری اسلامی است  که نمایشگاه امروز تلاش دارد تا بخشی اندک از خاطرات این سالها را در معرض دید علاقه‌مندان قرار دهد. 
سفیر کشورمان اظهار کرد: آنچه که امروز در صحنه بین‌الملل و اقتدار جمهوری اسلامی ایران در مقاومت حداکثری در مقابله با اقدامات تروریستی آمریکا و صهیونیسم شاهد هستیم ، ثمره مجاهدت و ایستادگی هشت سال رزمندگان و ملت شریف ایران در دوران دفاع مقدس است. 
امروز به یمن پایداری و جوانمردی شهدا، خانواده بزرگ و معزز ایثارگران و وحدت و همدلی قاطبه ملت بزرگوار ایران و علیرغم همه کاستی‌ها و فشارهای بین‌المللی و منطقه‌ای ، جمهوری اسلامی ایران با اعتبار و صلابتی ستودنی در سراسر گیتی خودنمائی می کند و با آینده ای درخشان و پرامید ، همچنان استوار ، راه شهیدان والامقام خود را ادامه خواهد داد. 
رحمانی موحد با اشاره به روابط تاریخی و فرهنگی دیرینه میان ایران و ژاپن گفت‌: تعاملات مردمی دو کشور با یادگاری در عرصه جهاد و شهادت نیز همراه است .حضور رزمنده برومند شهید محمد بابائی فرزند خانواده بزرگ یامامورا/ بابایی در جمع ایثارگران عرصه دفاع مقدس که با گامهای محکم خود به جبهه ها عزیمت و برای پاسداری از عزت و شرف اسلام عزیرجان خود را تقدیم کرد ، نمونه روشن و فراموش نشدنی از پیوند ناگسستنی مردم دو کشور است و اکنون در این مناسبت یاد و خاطره این شهید بزرگوار را نیز گرامی می داریم. 
سفیر کشورمان  در توکیو همچنین بیان کرد:جمهوری اسلامی ایران همواره مدافع صلح و خواهان برقرای امنیت و ثبات در سراسر جهان بویژه منطقه خاورمیانه و خلیج فارس می باشد و در این چارچوب از تلاشهای دولت ژاپن برای حفظ دوستی های دیرینه و توسعه روابط دو کشور و پاسداری از صلح و ثبات قدردانی می نماید.
در پایان، یاد و نام سردار دلها سپهبد شهید قاسم سلیمانی را که با رشادت‌ها ، خدمات خالصانه و مجاهدانه خود در عرصه دفاع مقدس ، دفاع از حرم و مبارزه با تروریست و اشغالگری برای رهائی امت مسلمان منطقه از یوغ استکبار ، صهیونیسم و تروریسم جهانی ، سهم بزرگی در تاریخ مقاومت ایران و منطقه داشته است را گرامی داشته و او همیشه جاودانه تاریخ خواهد ماند .

در ادامه برنامه  چند فراز از پیامهای حضرت امام  راحل و مقام معظم رهبری در رابطه با سالگرد دفاع مقدس قرائت که از جمله اشاره به آن بخش از سخنان امام خمینی (ره) که خطر سازش با اسرائیل را گوشزد کرده و فرمودند اکثر دولت‌های منطقه سرگرم سازش با اسرائیل و یا سرگرم نقشه برای تایید جنایات صدام و کمک نظامی یا مالی به او برای ادامه جنایات به دو ملت عراق و ایران می‌باشند. و آنها گمان می‌کنند که صدام را با این کمک‌ها می‌شود نجات داد؛ و اگر نجات پیدا کرد  دست آنان را به گرمی می‌فشارد. غافل از آنکه با آن خوی سلطه‌جویی و بلندپروازی و سبعیتی که در او هست فرصت نفس کشیدن به آنان را نخواهد داد و با بهانه‌های واهی به کشورهای آنان تجاوز خواهد کرد.

 در ادامه برنامه دایشیرو یاماگیوا، نماینده مجلس و دبیر کل انجمن دوستی پارلمانی ایران و ژاپن ، ابتدا پیام فومیو کیشیدا رییس گروه دوستی پارلمانی دو کشور را که حاوی ابراز تسلیت و همدردی به خانواده‌های آسیب دیده از جنگ و آرزومندی برای توسعه و تعمیق روابط دو کشور از طرف خود و تمامی اعضا گروه دوستی به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس ایران بود را قرائت نمود و در ادامه افزود:  افتخار دارم که در چهلمین سالگرد  جنگ  ایران و عراق  شرکت کرده‌ام  و صمیمانه به همه خانواده های شهدا و ایثارگران جنگ تحمیلی صدام تسلیت عرض می کنم  و همان‌طور که می دانید ژاپن در جنگ جهانی دوم حدود ۸۰ سال قبل خسارات و تلفات بسیار زیادی دید و به همین خاطر مردم ژاپن از جنگ بیزار هستند و و به هیچ دلیلی نباید  مردم و ملت ها را دچار جنگ کرد و تا جای ممکن باید جلو جنگ‌ها گرفته شود که خوشبختانه دو ملت بزرگ ایران و ژاپن نقطه نظرات مشترکی دارند و هر دو ملت صلح دوستی هستند و جنگ افروزی را رد می کنند . ما باید برای صلح و ثبات در منطقه و در کل جهان همکاری کنیم.

در ادامه  مراسم سوزوکی، استاد ژاپنی موسسه آموزشی جترو که در زمان جنگ تحمیلی در ایران اقامت داشت، طی سخنانی گفت: از صمیم قلب به خانواده های ایثارگر و رزمنده و جانباختگان جنگ ایران و به‌ویژه سردار شهید سلیمانی ادای احترام دارم و تسلیت عرض می کنم و با آنها احساس همدردی می کنم.

وی خاطراتی از دوران جنگ ایران و عراق بیان نمود و روحیه همبستگی و ایثارگری مردم ایران را ستود. 

همچنین در مراسم افتتاحیه نمایشگاه ، نیشیکاوا عضو سابق هئیت تحریریه ماینیچی و رئیس دفتر تهران آن روزنامه و از خبرنگاران ارشد ژاپنی که  از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۳ رئیس دفتر ماینیچی در تهران حضور داشته و خاطراتی از دوران دفاع مقدس را بیان کرد. 
وی با اشاره به مشکلات و موانع بسیار زیادی که ایران  از ابتدای پیروزی خود متحمل شده است، گفت: من در خرمشهر به دیدار رزمندگان ایرانی رفتم و حتی با اسرای عراقی هم مصاحبه کردم ایران با همه مشکلاتی که روبرو بود و علی رغم اینکه همه کشورها به صدام کمک کردند در نهایت ایران پیروز شد. ایران الان کشوری است که مسیر همکاری بین‌المللی را می پیماید و برای رشد و توسعه به دنبال همکاری های منطقه ای و بین المللی است و بدنبال ایجاد مشکل در منطقه نیست ایران بخشی از راه حل صلح منطقه  است ایران کشوری است که در برهه های متعدد بسیاری از مقامات آن در انفجار و یا در ترورهای کور کشته شده‌اند اما این حوادث هیچ خللی در استمرار نظام ایران ایجاد نکرده است در حالی که بسیاری از کشورها اگر رییس جمهور یا یکی از شخصیتهای مهم ترور شود کشور دچار هرج و مرج و یا دگرگونی می شود. در طول سالیان متمادی اقسام مشکلات برای ایران ایجاد شده است آوارگان افغانی،  آوارگان کرد، آوارگان عراقی و تروریسم در مناطق مرزی  و ... ولی  ایران بر همه اینها فائق آمده است و به یک قدرت منطقه‌ای تبدیل شده است. ایران اکنون به همکاری بین المللی اهمیت می دهد و امیدوارم که ایران با هوشیاری و هوشمندی مسیر توسعه سیاسی و اقتصادی خود را ادامه دهد. 
در پایان از سه نفر از کارکنان سفارت که سابقه حضور در جبهه های دفاع مقدس داشتند ، توسط سفیر کشورمان در ژاپن با اهدا لوحی تقدیر به عمل آمد.
این نمایشگاه در شرایط کرونایی با ارائه عکس ها و تصاویر متنوع ، کتاب های ویژه به معرفی ابعاد گوناگون مقاومت و ایثار مردم کشورمان به ویژه رزمندگان جبهه‌های نبرد به عموم علاقمندان ایرانی و ژاپنی پرداخته و گوشه ای از یاد و خاطره رشادت ها و مقاومت و پیروزی ملت بزرگ ایران در مقابله با تجاوز صدام و هم پیمانانش را به نمایش گذاشته است.
نمایشگاه کتاب و عکس به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس امروز چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ همزمان با ویژه برنامه های هفته دفاع مقدس در کشورمان با حضور مقامات ژاپنی از جمله میهارا، نماینده مجلس و معاون گروه دوستی پارلمانی ایران و ژاپن ، دایشیرو یاماگیوا، نماینده مجلس و دبیر کل گروه دوستی پارلمانی دو کشور ، تاناکا، نماینده مجلس نمایندگان و دیگر مقامات از وزارت دفاع، ژاپن ، جمعی از خبرنگاران رسانه‌های گروهی، اساتید دانشگاهی و جمعی از ایرانیان مقیم در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو افتتاح و آغاز به کار کرد. 


منبع : خبرگزاری ايسنا