کد مطلب: 154557
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۴۵
سخنگوی دولت گفت: در کمیته بهداشتی ستاد ملی کرونا توصیه شد که بهتر است نشست سران قوا عقب بیفتد تا اطمینان از عدم انتقال کرونا حاصل شود.
 

به گزارش ایران خبر، علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز (دوشنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه در آستانه اربعین حسینی هستیم، اظهار داشت: ملت ما و ملت‌های همسایه در این جغرافیای وسیع اهل بیت، همواره در طول قرون مراسم عزاداری برای سالار شهیدان و اصحاب حسین را با شکوه هرچه بیشتر برگزار کرده‌اند.

وی عنوان کرد: سنت عزاداری حسینی، در طول تاریخ یک سنت ایستا و صرفاً مناسکی نبوده است. راهپیمایی میلیونی اربعین را باید جدیدترین مرحله تکاملی این عزاداری دانست. متأسفانه امسال ما به علت شیوع کرونا از برگزاری این مراسم محروم هستیم اما باید این را به مثابه یک فرصت برای تحقق حول فلسفه قیام امام حسین (ع) و فلسفه راهپیمایی اربعین تبدیل کرد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: آرمان حسینی و دوستی اهل بیت یک امر فرامذهبی است. از باکو و قره باغ و شوشا، ایروان گرفته تا تبریز و اصفهان و کابل و هرات و بیروت تا دمشق و بصره و بغداد و آناتولی، ما یک جغرافیای واحد داریم که خاک آن با حب اهل بیت سرشته شده است و گفتمان حسینی را برای ما به گفتمان مقاومت در مقابل متجاوزین به تمامیت ارضی و تفاوت‌های مذهبی تبدیل کرده است.

ربیعی با تاکید بر اینکه کماکان درخواست ما از هموطنان توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی است، گفت: جلوگیری از اجتماعات در شرایط کرونایی امروز مهم است. شرایط سخت است و باید بیش از گذشته مراعات کرد.

وی افزود: کشور هفته سختی را پشت سرگذاشت. علیرغم تأکیدات زیاد، متأسفانه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در سطح کشور به ۶۰.۳ و در تهران به ۴۵ درصد رسیده است.

وی بیان کرد: ستاد ملی کرونا در جهت کنترل و مهار و مدیریت کویید ۱۹ مصوب کرد که کمیته نظارت بر پروتکل‌ها، با توجه به کاهش رعایت دستورالعمل در برخی استان‌ها، برنامه زمانبندی شده ارتقا رعایت پروتکل‌ها، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی تا میزان ۸۰ درصد را از استان‌ها اخذ و جهت تصویب به کمیته امنیتی – اجتماعی و انتظامی ارائه کند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: در عرصه اقتصادی با توجه به آسیب دیدن گسترده بخش خدمات، به خصوص حوزه گردشگری، سیاست‌های حمایتی برای حمایت از این بخش اتخاذ شد. مقرر شد بازپرداخت تسهیلات بانکی که قبلاً دریافت شده است تا پایان سال ۱۳۹۹ امهال شود.

ربیعی گفت: اجازه داده شد پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی سال ۹۹ و هزینه آب، برق و گاز سال ۹۹ و هزینه‌های مالیاتی سررسید سال ۹۹ تا پایان امسال مهلت داده شود و با پرداخت تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده حوزه گردشگری با محوریت بنگاه موافقت شد.

وی با تاکید بر اینکه در شرایط فشار آمریکا بر عدم صادرات نفت یکی از تلاش‌های ستاد اقتصادی دولت افزایش صادرات غیرنفتی و تمهید بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور می‌باشد، تصریح کرد: به منظور تحقق این امر یکشنبه ستاد اقتصادی دولت تصمیم گرفت، صادرکنندگانی که نسبت به انجام تعهدات ارزی خود به موقع اقدام کنند حداکثر تا ۲ هفته مالیات بر ارزش افزوده دریافتی از آنها عودت داده خواهد شد.

ربیعی خاطرنشان کرد: در ازای هر درصدی از انجام تعهد ارزی، متناسب با همان میزان از مالیات بر ارزش افزوده مسترد می‌شود. بانک مرکزی به صورت هفتگی لیست اینگونه صادرات کنندگان را به سازمان مالیاتی ارسال خواهد کرد.

سخنگوی دولت ادامه داد: همچنین به منظور تسهیل در فرآیند تجارت و ایجاد امکان رصد آن و به منظور حفظ یکپارچگی و جامعیت اطلاعات سامانه جامع تجارت، و نیز حذف دوباره‌کاری در فرآیند تجارت، گمرگ جمهوری اسلامی موظف است تبادل اطلاعات با بازرگانان و دستگاه‌های ذیربط و فرآیند تجارت را صرفاً از طرین این سامانه به انجام برساند.

ربیعی با اشاره به اینکه امروز روز روستا و عشایر است، عنوان کرد: خوشبختانه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و به خصوص در دولت تدبیر و امید فاصله شهر و روستا در بهره مندی از امکانات و خدمات زیربنایی بسیار کاهش یافته است. استراتژی این دولت معکوس کردن روند مهاجرت بوده است و حمایت‌های دولت در حوزه خدمات زیربنایی مانند گازلوله‌کشی، راه آسفالته، آب آشامیدنی سالم، مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی، خدمات بهداشتی و درمانی و اینترنت باعث شد این استراتژی ثمربخش باشد.

وی اضافه کرد: بر همین مبنا برای اشتغال پایدار روستایی، ۲۲ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی در اختیار روستاییان قرار گرفته است. سرانه درآمد روستائیان پیش از دولت یازدهم منفی ۹۰۰ هزار تومان بود که هم‌اکنون به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه منابع سهم اشتغال روستایی از ۵ درصد به ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است، تصریح کرد: تسهیلات نرخ بیکاری روستایی از ۸.۷ درصد به ۷.۳ درصد کاهش یافته که ۱.۴ درصد کاهش نرخ بیکاری روستایی را رقم زده است که تاثیرات خوبی در تثبیت جمعیت روستایی داشته است.

ربیعی عنوان کرد: در حوزه گازرسانی روستایی بیش از ۸۸ درصد روستاهای کشور به شبکه گازرسانی متصل شده‌اند، در حالی که قبل از دولت تدبیر و امید این میزان ۱۵ درصد بوده و دولت تصمیم دارد تا پایان فعالیت خود این میزان را به ۱۰۰ درصد افزایش داده تا روستای بدون گاز در کشور وجود نداشته باشد. اکنون حدود ۹۵ درصد راه‌های روستایی کشور آسفالت هستند و ۴۵ درصد خانه‌های روستایی مقاوم سازی شده‌اند.

وی با بیان اینکه در حوزه آموزش و پرورش نرخ پوشش پیش دبستانی روستایی از ۳۸ به ۷۱ درصد افزایش یافته و نرخ پوشش دانش آموزان روستایی نیز ۲۳ درصد رشد داشته است، افزود: بیش از ۳۲۰۰ مدرسه شبانه روزی در مناطق روستایی ایجاد شده و ۸۰ درصد فعالیت نهضت سوادآموزی در روستاها متوجه زنان است.

سخنگوی دولت اظهار کرد: ۵۰ درصد مدارس آموزش و پرورش و ۳۰ درصد کلاس‌ها در مناطق روستایی تشکیل می‌شود و سالانه بیش از ۲۵۰ هزار معلم حداقل ۲۰۰ روز در مناطق روستایی حضور دارند.

ربیعی ادامه داد: تمام مدارس خشتی و گلی که حدود ۱۰۰۰ کلاس بود جمع آوری شده است و بیش از ۷۸۰۰ پروژه با ۲۷ هزار کلاس روستایی با مساحتی بالغ بر ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار متر مربع به گونه‌ای که هر روز به طور متوسط ۱۱ کلاس روستایی و در سراسر کشور حدود ۲۹ کلاس درس در این دولت احداث شده است.

وی خاطرنشان کرد: ۷۶ هزار و ۲۰۰ مدرسه با سرمایه‌گذاری ۱۸۰ میلیارد تومانی به شبکه هوشمند مدارس دانا متصل شده‌اند. از میان ۳۸ هزار و ۶۷ مدرسه روستایی، ۱۳ هزار و ۶۳۶ مدرسه توسط ایرانسل، ۴ هزار و ۴۸۲ مدرسه توسط همراه اول و ۱۹ هزار و ۹۴۹ مدرسه نیز از طریق اینترنت ثابت شرکت مخابرات ایران، به شبکۀ اینترنت دسترسی پیدا کرده‌اند. تعداد ۳۸ هزار و ۳۳۳ مدرسۀ شهری نیز، از طریق اینترنت ثابت شرکت مخابرات ایران، به شبکۀ اینترنت متصل شده‌اند.

سخنگوی دولت افزود: از دیگر اقدامات زیرساختی مهم صورت گرفته در این زمینه اتصال ۹۹.۵ درصد جمعیت روستایی به شبکه سراسری برق است و در حوزه آب آشامیدنی سالم و شبکه لوله کشی ۹۰ درصد روستاها به شبکه آب‌رسانی متصل هستند.

ربیعی بیان کرد: همچنین در مدیریت امور روستا ۹۵ درصد روستاهای کشور دارای مدیریت دهیاری هستند که اعتبارات خوبی هم در این حوزه پیش‌بینی شده است. جمعیت تحت پوشش صندوق مشتمل بر بیمه شدگان و مستمری بگیران از ۱۳۶ هزار و ۶۵۴ نفر در ابتدای فعالیت دولت یازدهم به یک میلیون و ۲۷۸ هزار و ۷۳۹ نفر تا پایان شهریور ماه سال ۱۳۹۹ افزایش یافته که بیانگر رشدی ۹۵ درصدی است.

وی تصریح کرد: همچنین روز گذشته با حمایت کامل دولت یک میلیون و ۴۴۰ هزار بیمه شده به جمعیت این صندوق اضافه خواهند شد. که مجموعه بیمه شدگان حدود ۲میلیون و ۷۰۰ هزار نفر خواهد شد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: تحقق این مهم به معنای برداشته شدن گامی بسیار حائز اهمیت در تحقق اصل ۲۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و نظام تامین اجتماعی فراگیر و حمایت از خانوار روستایی و عشایری در برابر تکانه‌های اقتصادی در دوران کهولت سن، از کارافتادگی و فوت سرپرست خانوار مبتنی بر شان و کرامت انسانی و بدون تحمیل بار مالی به بودجه عمومی دولت جهت تامین هزینه‌های حمایتی می‌باشد.

ربیعی افزود: این مصادیق بیش از آنکه عدد و رقم باشند، نشان از یک تحول در رویکرد سیاستگذاری ساخت‌وسازی است. در این رویکرد سعی شده سازوکارهایی برای بهبود وضعیت روستاها به شکل برنامه‌های توانمندسازی، ارتقای درآمد مبتنی بر تولیدات جدید با حفظ زندگی در روستا، نگاهی به مسائل رفاهی مانند افزایش بیمه‌های سلامت و تأمین اجتماعی و محوریت دادن به مزیت‌های محلی تعبیه شود که امیدوارم تداوم یابند.

ربیعی در رابطه با موج سوم کرونا و کاهش رعایت شهروندان و اینکه آیا دولت اقدامی برای محدودیت‌ها در زمینه مسافرت داشته یا نه؟ گفت: در این مرحله کمیته امنیتی-اجتماعی یکسری مراکز را مشخص و تعطیلی این مراکز را به همه استان‌ها واگذار کرد که تصمیم بگیرند و تعطیل کنند.

وی خاطرنشان کرد: در مورد سفر هنوز در ستاد ملی کرونا تصمیم‌گیری نشده است و بیشتر باید گزارش استان‌های درگیر و بیمارستان‌ها در کمیته اجتماعی بررسی شود و با توجه به تعطیلاتی که پیش رو داریم، در ستاد تصمیم بگیریم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: کرونا هیچ مرزبندی و تفکیکی برای ابتلا کردن قائل نیست. ما هم بدون مرزبندی باید با هم زبانی، همدلی و همراهی همگانی به این مبارزه ادامه دهیم و کمک کنیم با افزایش نظارت همگانی و اقدامات داوطلبانه در جامعه به خود کنترلی در این زمینه برسیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون حملات ارمنستان به مناطق غیرنظامی و موضع ایران درباره هدف قرار دادن شهر گنجه، عنوان کرد: مواضع اصولی ما درباره اختلافات جمهوری آذربایجان و ارمنستان تاکنون بدون ابهام بیان شده است ما همواره حفظ تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و احترام به منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین المللی و تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان را مورد تاکید قرار دادیم.

وی ادامه داد: تخلیه مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان مورد تاکید دولت جمهوری اسلامی ایران است. با این دو نظر روشن در مورد تمامیت ارضی و تخلیه مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان تاکید می‌کنیم که دخالت طرف‌های ثالث را خارج از چارچوب‌های توافق شده حل اختلاف، غیرسازنده و زیان‌بار می‌بینیم.

نسبت به تعرض به خاک ایران در ماجرای قره‌باغ بی تفاوت نیستیم

سخنگوی دولت تاکید کرد: راه حل بحران را نظامی نمی‌دانیم، از طرف دیگر از آسیب رسیدن به جان و دارایی شهروندان‌مان در نواحی مرزی به شدت نگران هستیم در صورت تکرار این اتفاقات با در نظر گرفتن همه گزینه‌های موجود نسبت به آن بی تفاوت نخواهیم بود. از دو طرف می‌خواهیم فوراً به خشونت و خونریزی خاتمه دهند و اجرای قوانین بین المللی را از راه مذاکره و دیپلماسی دنبال کنند. البته بارها تاکید کردیم ما آماده هر گونه کمک برای پایان دادن فوری به این جنگ بی نتیجه هستیم و از هر گونه ابتکار عمل صادقانه هم برای آتش بس و احیای دیپلماسی حمایت می‌کنیم.

ربیعی ادامه داد: بنابراین با دو موضع روشن و شفافی که در ابتدا بیان کردم ما خواهان صلح و گفتگو در منطقه هستیم، با تخلیه مناطق اشغالی و احترام به تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان به‌رغم اینکه به‌شکل هوشمند هر کشوری که مبادلات با ما صورت می‌دهد آمریکایی‌ها با آن کشور تماس می‌گیرد و به آنها فشار می‌آورند اما به هر حال گسترش کیفیت کالاها و بر اساس مقرون به صرفه بودن، خریداری کالای ایرانی برای تعدادی از کشورها کماکان وجود دارد.

اقدام حقوقی علیه ناقضان پروتکل‌های بهداشتی

ربیعی در رابطه با رویکرد دولت نسبت به افرادی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، گفت: موضوع در کمیته امنیتی و اجتماعی مطرح شد و روز شنبه آینده در ستاد ملی کرونا تصمیم نهایی گرفته می‌شود. در حوزه ادارات، مشاغل و اصناف و حمل ونقل عمومی افرادی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند به صورت قطعی از ارائه خدمات به آنها جلوگیری و در این زمینه سختگیری ۱۰۰ درصدی برای عدم ارائه خدمات دنبال می‌شود.

وی افزود: در گام نخست جرائم برای افرادی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، در نظر گرفته شده است و افرادی که مبتلا شده و رعایت نمی‌کنند در گام نخست در صورتی که به تحرک خود در جامعه ادامه داده و رعایت نکنند اقدام‌های حقوقی علیه آنها انجام خواهد گرفت و به مقامات قضایی معرفی می‌شوند. این افراد جان دیگر انسان‌ها را به خطر می‌اندازند و اقدام این افراد به مانند این است که فردی در خودرویی که ترمز ندارد نشسته و جان دیگر افراد جامعه را به خطر بیندازد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: البته اقدام‌های حقوقی علیه این افراد در نظر گرفته شده است که ساز و کار آن هفته جاری بررسی می‌شود. با مدنظر قرار دادن تجربه موفق برخی از کشورها در مبارزه با کرونا، قرار است داده‌های وزارت بهداشت که از آزمایشگاه خصوصی و دولتی بیرون می‌آید جمع آوری شده و این داده‌ها در اختیار نیروی انتظامی، بسیج و سایر افراد و نهادهایی که قرار است در کنترل بیماری کمک کنند، قرار بگیرد. همچنین از طریق رصد این افراد در جامعه امکان پیشگیری و جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری میسر می‌شود و ابزارهای الکترونیکی به کمک رصد افراد مبتلا خواهد آمد.

وی بیان کرد: افرادی که در مراکز پرخطر مجبور به ارائه خدمت هستند و در قسمت‌های پرخطر مانند مترو و فروشگاه‌ها و مراکز خرید، خدمات ارائه می‌دهند، اگر فردی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکند، متوقف شده و درباره شیوه جریمه با این افراد در هفته آینده نیز بحث و بررسی می‌شود. باید به موضوع کرونا به عنوان یک خرد جمعی و مسئولیت اجتماعی نگاه شود.

سخنگوی دولت اضافه کرد: در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی هم خود مبتلا شده و هم اینکه می‌توانیم دیگران را مبتلا کنیم. البته باید توجه داشته باشیم برای عبور از شرایط سخت کشور نیازمند کاهش ابتلاها و کاهش بیمار مبتلا در بیمارستان‌ها هستیم تا چرخه اقتصاد نیز در کنار آن فعال بماند.

ستاد کرونا درباره سفرهای شهروندان تصمیم گیری نکرده است

ربیعی در رابطه با موج سوم کرونا و کاهش رعایت شهروندان و اینکه آیا دولت اقدامی برای محدودیت‌ها در زمینه مسافرت داشته یا نه، گفت: در این مرحله کمیته امنیتی - اجتماعی یک سری مراکز را مشخص و تعطیلی این مراکز را به همه استان‌ها واگذار کرد که تصمیم بگیرند و تعطیل کنند. در مورد سفر هنوز ستاد ملی کرونا تصمیم‌گیری نکرده است و بیشتر باید گزارش‌های استان‌های درگیر و بیمارستان‌ها در کمیته اجتماعی بررسی شود و با توجه به تعطیلاتی که پیش رو داریم، در ستاد تصمیم بگیریم.

وی تاکید کرد: کرونا هیچ مرزبندی و تفکیکی برای ابتلا کردن قائل نیست و ما هم بدون مرزبندی باید با هم زبانی، همدلی و همراهی همگانی به این مبارزه ادامه دهیم و کمک کنیم با افزایش نظارت همگانی و اقدامات داوطلبانه در جامعه به خود کنترلی در این زمینه برسیم.

۸ میلیارد دلار در ماه خرداد وارد چرخه اقتصاد کشور شده است

وی در ادامه در خصوص بازگشت ارزهای صادراتی به چرخه اقتصادی کشور و اعلام این خبر از سوی همتی رئیس کل بانک مرکزی گفت: مبلغ ۸ میلیارد دلار طی ماه‌های خرداد وارد چرخه اقتصاد کشور شده است و بسیاری از واردات کشور هم براساس همین ارزها انجام شده است؛ اگر این ارزها نیامده بود معادل تامین ۸ میلیارد برای برخی کالاها با کمبود مواجه می‌شدیم. برای بازگرداندن ارز، سیاست‌های تشویقی تصویب کردیم که یکی از آنها گسترش صادرات غیرنفتی بوده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه گسترش صادرات غیرنفتی موضوع جدی مورد نظر دولت است گفت: وزارت صمت برنامه‌ریزی برای صادرات هدفمند را بیشتر از گذشته دنبال می‌کند. هر وزارتخانه‌ای که می‌تواند صادرات انجام دهد، کمیته ویژه آن تشکیل شده است، از طرفی تلاش برای برگرداندن ارزهایی که در سایر کشورها داریم، یکی از سیاست‌های برنامه‌های دولت است.

۱۰۸ صادرکننده، ۲۶ میلیارد دلار به چرخه اقتصاد بازگرداندند

ربیعی اضافه کرد: برخی از کشورها با فشار امریکا و در برخی از موارد با بهانه گیری‌هایی که خودشان انجام می‌دهند در شرایطی که ایران امروز بیشترین نیاز را به منابع مالی خود دارد با مردم ایران همراهی نمی‌کنند که در خاطره تاریخی ما باقی می‌ماند. وزارت خارجه و بانک مرکزی با روش‌های مختلف برای برگرداندن منابع مالی ایران در سایر کشورها در حال رایزنی هستند و توفیقاتی هم در تعدادی از این کشورها به دست آورده‌ایم.

وی در ادامه با اشاره به جلسات دولت با صادرکنندگان خاطرنشان کرد: ۱۰۸ صادرکننده متعهد که صادرات هر کدام از آنها از صادرات ۹۷ و ۹۸ و دو ماهه اول سال ۹۹، بیش از ۱۰ میلیون دلار بوده است، مجموعاً ۲۶ میلیارد دلار به چرخه برگردانده‌اند که عملاً ۱۰۰ درصد ارز صادراتی دو سال گذشته و دو ماه اول سال ۹۹ است و بدون تردید در سال ۹۹ صادرات غیرنفتی بیش از سال‌های گذشته خواهد بود.

کره جنوبی مردم ایران را از حقوق مسلم خود محروم کرده است

سخنگوی دولت همچنین در خصوص بازپس گیری منابع ارزی بلوکه شده ایران از کره جنوبی تاکید کرد: بانک مرکزی و وزارت امور خارجه در حال پیگیری موضوع هستند. با همه کشورها در حال رایزنی هستند و هیئت‌هایی هم به برای پیگیری اعزام خواهند شد. امروز هم در ستاد اقتصادی دولت در این زمینه مذاکره شد و قرار شد هیات‌هایی به کشورهایی که ایران در آنها منابع ارزی دارند اعزام شوند که قطعاً تاثیر گذار خواهد بود.

ربیعی با تاکید بر اینکه در این شرایط نمی‌خواهیم از کشوری نام ببرم، بیان کرد: عملکرد این کشورها در حافظه تاریخی مردم ایران باقی خواهند. کره جنوبی تحت تاثیر سیاست‌های آمریکا، مردم ایران را از حقوق مسلم خود محروم کرده است، اخیراً درباره دارو بحثی را مطرح کرده‌اند که عدد آن اصلاً قابل توجه نیست. نه به عنوان سخنگوی دولت، بلکه به عنوان یک ایرانی به برخی کشورها می گویم امروز شهامت عدم همراهی با ظلم مسلم ترامپ برای مردم ایران مهم است و این ظلم باقی نخواهد ماند. بهانه‌جویی‌های بیهوده و غیرواقعی و ترس زیاد از آمریکا نباید باعث شود یک جامعه و ملت از حقوق مسلم خود دور بماند.

امروز عده‌ای با حمله به دولت تخلیه می‌شوند

وی در رابطه با لغو نشست سران قوا و ضرورت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، تاکید کرد: سعی می‌کنیم در نشست‌های سخنگویی به مسائل بنیادین بپردازیم. چندروزی است که اخبار و موضع گیری‌ها را رصد می‌کنم، که در شرایط امروز کشور این سخنان و مواضع برای افکارعمومی مضر و بی‌انصافی است.

ربیعی ضمن انتقاد از برخی اتهامات به دولت، گفت: متاسفانه اصطلاحاتی شکل می‌گیرد که ما تاکنون این ادبیات را در ساخت سیاسی به این شکل نداشتیم، ما چنین واژگانی نداشتیم که از تریبون‌های رسمی نماینده‌ای بگوید دولت از بالا تا پایین این گونه است و اتهام بزند. اگر همین تعابیر و اهانت‌ها درباره یک قوه دیگر بیان می‌شد چه اتفاقی می‌افتاد؟

سخنگوی دولت افزود: خوشبختانه امروز عده‌ای با حمله به دولت تخلیه می‌شوند، اشکال ندارد و دولت این را هم به جان می‌پذیرد. البته عملکرد همه قوا جای نقد دارند و ما هم قابل نقد هستیم. اساساً رمز پیشرفت و پویایی ما این است که بتوانیم با نقدهای راهگشا مسائل کشور را دنبال کنیم ولی استفاده از چنین تعابیری اساساً درست نیست. اخلاق در جامعه مساله بسیار مهمی است و ایده‌ها از همین بیانات همه ما که در ساخت حاکمیت هستیم شنیده و الگوبرداری می‌شود.

پیشنهاد تعویق جلسه سران قوا با کمیته بهداشتی ستاد کرونا بود

وی تصریح کرد: آنچه که مطلع هستم پیشنهاد جلسه را خود آقای رییس‌جمهور دادند، وقت و زمان آن را هم مشخص کردند. زمانی که رییس محترم مجلس به بیمارستان تشریف بردند، از وزیر محترم بهداشت سوال شد که این بازدید در کدام بخش‌ها و تا چه اندازه بوده که گفتند در بخش‌های مبتلایان حتی در بخش‌هایی که افراد خیلی بدحال هم بستری هستند، این بازدید صورت گرفته است. ممکن است فرد خودش نگیرد ولی امکان انتقال آن وجود دارد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در کمیته بهداشتی ستادملی کرونا توصیه شد که بهتر است چند وقت نشست به عقب بیفتد و تأخیر صورت بگیرد، گفت: رهبر معظم انقلاب الگوی بزرگی برای ما هستند و همه مکلف هستیم که به پروتکل‌های بهداشتی و توصیه‌هایی که صورت گرفته عمل کنیم و قطعاً در سایه عمل کردن به پروتکل‌ها آرامش بیشتری برای کار خواهد بود.

ربیعی افزود: البته بازدید و سرکشی به مراکز درمانی هم امر نکویی است و ما امر نکو را باید بگوییم که خوب است ولی باید در شرایطی باشد که اگر بازدید هم صورت گرفته بنابر نظر وزارت بهداشت در زمان خاص باشد و بعد از زمانی که اطمینان از عدم انتقال حاصل شد، جلسه سران قوا برگزار شود. از قبل و زمانی که این اتفاق نیفتاده بود من دیدم کسی پیش‌بینی کرده بود که اینجا بازدید می‌شود و این اتفاق هم می‌افتد مثل اینکه پیشگو بودند و پیش‌بینی کردند. نباید چنین اتفاقاتی بیفتد.

وی ادامه داد: ما همواره احترام گذاشتیم و باید همه به همدیگر احترام بگذاریم و با حسن نیت به مسایل نگاه کنیم و اگر تصمیمی گرفته می‌شود احساس کنیم که عقبه کارشناسی پشت آن بوده و از سر حسن نیت بوده است. زمان برای تشکیل جلسه فراوان است و باز هم بعد از مدت اطمینان از عدم انتقال، بنابر نظر وزارت بهداشت جلسه حتماً برگزار خواهد شد.

وی در بخش دیگری از نشست در رابطه با ابتلای رییس‌جمهور آمریکا به ویروس کرونا و تاثیر آن بر بازارهای اقتصادی تصریح کرد: مساله اصلی ما در این زمینه گفتمان حیات است. برای ما زندگی همه انسان‌ها و در میان آنها همه ایرانیان و حق دسترسی همه ایرانیان به دارو و اقلام مورد نیاز اهمیت دارد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: در حالی که ترامپ امروز در همه دنیا نفرت‌پراکنی می‌کند و انسان‌های زیادی ناشی از سیاست‌های او کشته می‌شوند و دستور ترور سردار بزرگ ما را صادر می‌کند، اما ما مثل ترامپ به مرگ دیگران نمی‌اندیشیم. امیدوارم ابتلا به کرونا برای ترامپ تجربه خوبی شود تا بیشتر به مسائل انسانی فکر کند.

ربیعی افزود: ترامپ باید بداند با ظلم و بازی کردن با جان انسان‌ها دیگران چه می کشند و دیگرانی که در معرض داروهایی که او دریافت می‌کند اما آنها دسترسی ندارند چه سختی‌هایی می‌کشند. از واکنش بازار به ابتلای کرونا به ترامپ، تحلیلی ندارم و امیدوارم کویید ۱۹ این تاثیر را بر روی رییس جمهوری آمریکا داشته باشد که نسبت به جان انسان‌ها و مسائل جهان انسانی فکر کند و نگاه بی رحمانه خود را به سلامت و حق زندگی مردم جهان تغییر دهد.

وی در رابطه با موضع دولت پیرامون طرح تامین کالاهای اساسی مطرح در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این طرح و دیگر ایده‌های مطرح درباره استفاده از ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی در دولت در حال بررسی و نهایی شدن هستند. وقتی می‌خواستیم بسته کمک معیشتی به مردم ارائه کنیم هم قصد دولت ارائه کالا بود و اکنون نیز ایده‌های مختلفی درباره چگونگی استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی برای رساندن کالاهای اساسی به دست مصرف کننده نهایی مطرح است که امروز هم ستاد اقتصادی دولت این طرح‌ها را بررسی کرد.

ربیعی افزود: وجود شکاف قیمتی بین هزینه پرداختی برای واردات کالاهای اساسی و هزینه‌ای که مصرف کننده نهایی می‌پردازد نگران کننده است و دولت نظارت‌ها را تقویت خواهد کرد تا مانع هرگونه سوءاستفاده از این موضوع شود.

سخنگوی دولت با اشاره به بررسی طرح مجلس برای تامین کالاهای اساسی اقشار کم درآمد در سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار داشت: علت مخالفت کارشناسان سازمان برنامه و بودجه با این طرح منبع مشخص شده برای تامین مالی این طرح است. محل تامین مالی طرح مجلس، تبصره ۱۴ بودجه سال ۹۹ است.

وی افزود: حقوق کارکنان وزارتخانه‌هایی مثل نفت و نیرو که وظیفه تامین مالی هدفمندی یارانه‌ها را برعهده دارند از محل تبصره ۱۴ پرداخت می‌شود. بسته معیشتی کمکی خانوار هم از تبصره ۱۴ تامین مالی می‌شود. دولت الان در تامین منابع مالی آخرین بسته کمک معیشتی پرداختی به مردم با مشکل روبه رو شد و مجبور شد از خزانه وام بگیرد زیرا در شرایط کرونا میزان مصرف بنزین تغییر کرد و صادرات با مشکل مواجه شد.

ربیعی اضافه کرد: در تامین مالی همین بسته معیشتی هم از محل تبصره ۱۴ در برخی از ماه‌ها با مشکل مواجه هستیم. به نمایندگان محترم مجلس توصیه می‌کنم این گونه طرح‌ها که بار مالی دارند را از قبل با دولت و نظام کارشناسی کشور در میان بگذارند زیرا ارائه آنها بدون پشتوانه کارشناسان بدنه اجرایی کشور ممکن است تبعاتی در افکار عمومی داشته باشد. اراده دولت بر تامین کالاهای اساسی مردم از طریق ارز ۴۲۰۰ تومانی است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: به خاطر فشار تحریم‌ها، ارز ۴۲۰۰ تومانی کم شده که امیدواریم با بهبود شرایط بتوانیم آن‌را به کالاهای بیشتری تسری دهیم. امروز هم کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین می‌شود. سال آینده هم پیش بینی کردیم تمام ارز حاصل از کل فروش نفت خام کشور را به دارو و کالاهای اساسی اختصاص دهیم.

وی در رابطه با عدم دسترسی افراد برخی گروه‌های خاص به واکسن آنفلوانزا و توزیع آن برای گروه‌های خاص گفت: وزارت بهداشت و خود من هم قبلاً اعلام کردیم که این موارد مرحله‌ای است و البته ما افراد بالای ۶۵ سال را هم جزو این گروه عنوان کردیم ولی در مرحله اول نبود.

ربیعی اضافه کرد: در بسیاری از کشورهای جهان به لحاظ وضعیت جغرافیایی، آب و هوایی، زمان طلایی تزریق واکسن متفاوت است. بنا بر نظر معاونت ذیربط در وزارت بهداشت، زمان مناسب برای تزریق واکسن، تا نیمه آذرماه هم است. البته اینگونه نیست که تزریق این واکسن بعد از آذرماه، تاثیری نداشته باشد ولی برای پیشگیری اولیه برای افراد پرخطر، تا نیمه آذرماه، باید تزریق واکسن صورت بگیرد.

تاکنون به یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر واکسن آنفولانزا تزریق شده است

سخنگوی دولت تصریح کرده: در برخی از کشورهای اروپایی تزریق واکسن از سوی دولت تا اواخر نوامبر که تقریباً به نیمه آذرماه هم نزدیک است، مانند آن ۲.۵ میلیون نفری که این واکسن را به‌صورت رایگان به آنها تزریق می‌کنیم، رایگان است و بعد از آن بیمه‌ها پوششی در آنجا نخواهند داد و خود افراد این واکسن را تزریق می‌کنند.

وی بیان کرد: این بخت و فرصت طلایی برخلاف برخی از دیدگاه‌ها و نظرات هنوز باقی است. ما قطعاً تا پایان مهرماه، ۱۰ برابر سال گذشته تزریق رایگان این واکسن را خواهیم داشت و به اطلاع می‌رسانیم که این واکسن تاکنون به یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از بیماران صعب‌العلاج، زنان باردار و پرسنل بهداشت و درمان که در خط مقدم هستند، تزریق شده است. پیش‌بینی ما بنابر تحلیل‌های آماری این است که امسال یک میلیون و ۳۰۰ هزار زن باردار داریم. تعدادی از این افراد باقی مانده‌اند که شامل مرحله اول هستند و این واکسن را دریافت کرده و پوشش داده می‌شوند.

ربیعی گفت: اتفاقی که افتاده این است که تعدادی از افراد انتظاراتی دارند و خود را جزء صعب‌العلاج‌ها می‌دانند و برای تزریق واکسن آنفلوانزا مراجعه می‌کنند که از مصادیقش نیستند. صعب‌العلاج معیارهایی دارد که براساس آن معیارها، صعب‌العلاجی تشخیص داده می‌شود. یکسری افرادی که آلرژی داشتند و افرادی که داروی متفورمین مصرف می‌کردند هم مراجعه کرده‌اند که اینها بیماری صعب‌العلاج محسوب نمی‌شود.

وی ادامه داد: یک دسته از افرادی که شکایت داشتند مطابق استانداردهای وزارت بهداشت بیماری صعب‌العلاج ندارند. ما واردات بعدی‌مان را که با ارز دولتی فروخته می‌شود برای افراد بالای ۶۵ سال قرار دادیم که البته در مرحله بعدی قرار دارد. کودکان زیر ۶ ماه نیازی به تزریق واکسن آنفلوانزا ندارند. برای کودکان ۶ ماهه تا ۵ سال، تزریق واکسن صورت می‌گیرد و این کار با جدیت دنبال می‌شود و نگرانی وجود ندارد. برای افراد دارای بیماری‌های صعب‌العلاج و زمینه‌ای بالا و زنان باردار و در مرحله بعد هم برای سالمندان اقدام خواهد شد و سالمندان در مرحله بعد از این ۲.۵ میلیون نفر قرار دارند.

منبع : خبرگزاری مهر