کد مطلب: 154605
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۰
وزیر خارجه انگلیس گفت که پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا فرصت‌های بیشتری حول برجام شکل خواهد گرفت.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از WNN، دومینیک راب، وزیر خارجه انگلیس مدعی شد که برجام برای دربر گرفتن آنچه که فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در خاورمیانه خواند، طراحی نشده است.
وی در این خصوص گفت: ما همواره مایل بوده‌ایم تا برای گنجاندن توافقی بزرگتر تلاش کنم و بر این امر تاکید داشته‌ایم. تا زمانی که چشم‌اندازی برای توافق گسترده‌تر نداشته باشیم، تنها برجام را در اختیار داریم‌. این به نوعی ابزاری برای محدود کردن ایران محسوب می‌شود اگرچه قبول دارم که به دلیل برخی ناپایبندی‌های سیستماتیک فرسوده شده است.
وی تصریح کرد: تا زمانی که این توافق پابرجا باشد، تمایلی برای حرکت به سوی چیز بزرگ‌تری نداریم.
راب در خصوص این پرسش که آیا برجام مرده است؟ گفت: بیایید قبول کنیم، مردم در تمامی طرفین منتظرند تا ببینید در نوامبر در انتخابات آمریکا چه اتفاقی می‌افتد.‌ گمان می‌کنیم که برجام حداقل ساختاری برای رسیدگی به عدم پایبندی ایران را فراهم می‌کند. سه کشور اروپایی سازوکار حل اختلافات را فعال کرده‌اند. ما در حال ادامه این فرایند هستیم و انتظار داریم‌ جلساتی در سطح وزیران برگزار شود. چیزی که ما می‌خواهیم این است که برای جلوگیری از زوال بیشتر تلاش کنیم.
راب ادامه داد: مطمئن نیستم منطقی پشت آن وجود ندارد که بگوییم برجام مرده است و آن را بی‌ارزش کرده تا با چیز بهتری جایگزین کنیم اما این در هرصورت یک سوال استراتژیک محسوب می‌شود. گمان کنم پس از انتخابات - حداقل نه پیش از آن‌ چراکه تهران منتظر است که ببیند چه می‌شود - فرصت‌های بیشتری پیش می‌آید.

منبع : خبرگزاری ايسنا