کد مطلب: 155509
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۵۲
ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد
 
به گزارش ایران خبر، "حسین کلانتری" در نشست ستاد مدیریت پیشگیری و مقابله با کرونای استان افزود: میزان ابتلا به کروناویروس در استان کهگیلویه و بویراحمد نزدیک به سه برابر کشور است.وی اظهارکرد: با بیان اینکه وضعیت تأمین اکسیژن در سطح استان بهبود یافته است، تصریح کرد: باید بانک عامل و دستگاه اجرایی برای تسریع در روند راه اندازی خط دوم واحد تولید اکسیژن استان سریع تامین اعتبار شود و اقدامات فوری انجام دهند.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دفاتر پیشخوان، بانک‌ها، پلیس ۱۰+ و پایانه های مسافربری استان مشکل دارد که باید بهبود یابد و مراجعه کنندگان ماسک بزنند، خاطرنشان کرد: دستگاه‌ها و مراکز مختلف بدون رودر بایستی برای سلامت مردم به کسانی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی کنند خدمات ارائه ندهند.۲۰ درصد افراد سلامت ۸۰ درصد مردم را به خطر می اندازند.
کلانتری تصریح کرد: همچنین داروخانه ها، مطلب پزشکان، پاساژها و جایگاه‌های سوخت پروتکل‌های بهداشتی ضعیف است و بایدبا متخلفان در این زمینه برخورد شود.
وی ادامه داد: با متخلفان کرونایی در بخش‌های مختلف برخورد قاطع و قانونی شود. دستگاه‌هایی که توزیع بسته حمایتی و کالا دارند برنامه ریزی کنند که تجمع صورت نگیرد و طوری اقدام به توزیع کنند که سلامت مردم به خطر نیفتد. باید در مدت اعمال محدودیت‌ها برنامه ریزی و اقدامات برای رفع مشکلات در اجرای پروتکل‌ها اجرایی شود.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به کلیپ منتشر شده از مراسم تشییع جنازه چند هزار نفری تاکید کرد: درصدی از مردم پروتکل‌ها را رعایت نکرده اند برگزاری مراسم چند هزار نفری تشییع جنازه در شرایط سیاه کرونایی با هیچ منطقی همخوانی ندارد بنابراین نیاز است که بزرگان، هنرمندان، ائمه جمعه و معتمدین به این موضوع ورود پیدا کنند. تمام کشور تلاش می‌کنند تجمعات کاهش یابد، اما حضور جمعیت چند هزار نفری در مراسم تشییع جنازه در سطح استان، بسیار نگران کننده است.
کلانتری با بیان اینکه دستگاه قضایی و انتظامی با شناسایی دست اندرکاران این مراسم تشییع جنازه طبق قانون با آنها برخورد کنند، عنوان کرد: دستگاه انتظامی و قضایی با دست اندرکاران مراسم تشییع جنازه و عروسی اعم از صاحب مراسم، نقاره زن‌ها و گروه‌های موسیقی و خوانندگان در این شرایط کرونایی را شناسایی و برخورد کنند.
وی با اشاره به اینکه تیم‌های درمانی با تمام توان در حال مقابله با کرونا هستند، اما باید رعایت مناسب پروتکل‌ها را داشته باشیم، اظهارکرد:  ۳۰ تا ۴۰ درصد ابتلاهای کرونا مربوط به دورهمی های خانوادگی شده است بنابراین مردم را به صرف کرونا در مراسم عزا، عروسی و دورهمی دعوت نکنید.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: با مدیرانی که وظایف خود را در راستای مقابله با کرونا انجام نمی دهند و کوتاهی و سهل انگاری می کنند به ستاد ملی کروناویروس معرفی و برخورد می شود.
کلانتری همچنین از برخورد با چاپخانه‌های چاپ کننده بنرهای تشییع و ترحیم  خبر داد و خواستار توجه فرهنگ و ارشاد به این مهم شد.
وی خواستار تعطیلی همه مقاطع مدارس در شهرستان‌های با وضعیت مشکی شد و گفت: باید به شکل منسجم و مناسب در این زمینه عمل کرد و فعلا مارگون با شهرستان بویراحمد محسوب می شود.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد افزود: امکانات و داروی بیمارستان شهید جلیلی یاسوج با بیمارستان امام خمینی(ره) دهدشت و شهید رجایی گچساران فرقی ندارند و تنها چون یاسوج مرکز استان و جمعیت بیشتری دارند تعداد تخت‌های این بیمارستان بیشتر است.
کلانتری تاکید کرد: با توجه به شرایط کرونایی و تعطیلی بازار، بانک‌ها چک بانکی بازاریان را در این شرایط برگشت نزنند تا با مشکل مواجه نشوند.
وی بیان کرد: از امام جمعه شهر دهدشت و فرماندار کهگیلویه که در راستای دقیق تصمیمات ستاد کرونا اقدامات خوب یانجام دادند و توصیه های خوبی به مردم دارند تشکر می کنم.
منبع : خبرگزاری ايسنا