کد مطلب: 156136
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۵۵
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی بیان کرد: ۱۵۲ هزار دانش‌آموز تحت پوشش داریم که ۷۰ هزار نفر از آنها در مدرسه عادی درس می‌خوانند و ۸۲ هزار نفر از آنها در ۱۶۰۰ مدرسه خاص استثنایی درس می‌خوانند. 
 

به گزارش ایران خبر،  سید جواد حسینی در مراسم امضا تفاهم نامه‌ای که میان سازمان بهزیستی و سازمان آموزش و پرورش استثنایی منعقد شد، بیان کرد: ۱۵۲ هزار دانش‌آموز تحت پوشش داریم که ۷۰ هزار نفر از آنها در مدرسه عادی درس می‌خوانند و ۸۲ هزار نفر از آنها در ۱۶۰۰ مدرسه خاص استثنایی درس می‌خوانند. خوشبختانه از سال ۱۳۷۰ که اساسنامه به طور رسمی تایید شده است این پوشش تحصیلی ۱۷ برابر شده است و اعتبارات نیز ۸ برابر شده است. 

وی ادامه داد: در سال ۹۹ با وجود همه محدودیت‌ها، اعتبارات ۵۰ درصد افزایش یافته است و سعی کردیم اعتبارات خدمات توانبخشی را ۱۰۰ درصد افزایش دهیم.

رئیس سازمان اموزش و پرورش استثنایی ادامه داد: سازمان آموزش و پرورش استثنایی تمام ماموریت‌هایی که وزارت اموزش و پرورش دارد را برعهده دارد. علاوه بر آن بخشی از ماموریت‌هایی که سازمان بهزیستی به ویژه در حوزه توانبخشی و بخشی از ماموریت‌هایی که وزارت بهداشت و درمان در حوزه سلامت دارد را نیز برعهده دارد. ما علاوه بر ارائه این خدمات، دو سه کار نیز برای اموزش و پرورش عمومی انجام می‌دهیم. یعنی برنامه سنجش برای همه دانش آموزان است. طرح تلفیقی فراگیر برای همه دانش اموزان است.

معاون وزیر با بیان اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه بین آموزش و پرورش استثنایی و سازمان بهزیستی اظهار کرد: این تفاهم‌نامه اینطور نیست که بر روی کاغذ بماند و ما مصمم هستیم که این تفاهم نامه اجرایی شود به همین دلیل کارگروهی در نظر گرفتیم و این کارگاه را شخصا رصد خواهم کرد.

حسینی با اشاره به نکات مهم تفاهم نامه همکاری اظهار کرد: در بند اول ایجاد سامانه جامع مدیریت خدمات آموزشی و توانبخشی است.

وی همچنین با اشاره به نکته دوم افزود: گاهی در تشخیص و گاهی در شیوه آموزش و در شیوه توانبخشی ممکن است اختلاف نظرهایی وجود داشته باشد، امروز در این تفاهم نامه هم اندیشی می‌شود تا در شیوه تشخیص و شیوه آموزش و توانبخشی به تفاهم بین بخشی برسیم.

وی افزود: نکته سوم که بسیار مهم است، راه‌اندازی مرکز مدرسه است، در این تفاهم آمده است که به سمتی برویم که مدارس ما و مراکز سازمان در مجاورت هم قرار گیرند و مرکز مدرسه ایجاد شود که این اقدام خاص و ویژه است.

حسینی تصریح کرد: نکته دیگر تشکیل کارگروه مشترک پژوهشی و علمی است. همچنین برپایی نشست‌های علمی و مشترک می‌تواند کارگشا باشد. پنجمین نکته همکاری در طرح مداخلات به هنگام طراحی است. 

به گزارش ایران خبر، این تفاهم نامه با هدف همکاری در راستای گسترش فعالیت های آموزشی، توانبخشی و حمایتی و تبادل تجارب میان سازمان بهزیستی و سازمان آموزش و پرورش استثنایی منعقد شد.

 

منبع : خبرگزاری ايسنا