کد مطلب: 156404
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۳
سفارت جمهوری اسلامی ایران در گرجستان در بیانیه‌ای تاکید کرد: ترور شهید فخری زاده دانشمند کشورمان نقض آشکار حقوق بین الملل است. 
 

به گزارش ایران خبر، بیانیه مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تفلیس در خصوص ترور ناجوانمردانه شهید محسن فخری زاده به شرح ذیل است:
محسن فخری زاده، معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران روز جمعه (۷ آذر ۹۹) هنگام بازگشت از یکی از شهرهای شمالی کشورمان در آبسرد دماوند مورد حمله تروریستی قرار گرفت و به شهادت رسید. خانواده وی که همراه این شهید در خودرو بودند نیز مجروح شده و به بیمارستان منتقل شدند.

عملیات ترور این شهید فخری زاده در حالی به وقوع پیوست که این دانشمند هسته ای، نزدیک به ۳ دهه در فهرست ترور گروه‌های تروریستی و رژیم صهیونسیتی قرار داشت. در سالهای اخیر بارها عملیات‌های تروریستی علیه وی کشف و خنثی شده بود.

شهادت این مقام رسمی دولتی ایران و آن هم در خاک ایران، نقض آشکار حقوق بین الملل و مخالف منشور ملل متحد است. در کنار ایشان برخی شهروندان دیگر جمهوری اسلامی ایران نیز شهید یا زخمی‌شده‌اند که این نوع به نوبه خود یک اقدامی ضد حقوق بشری و نقض حق حیات است.

بر اساس قرائن و شواهد، ردپای رژیم صهیونیستی در ترور ناجوانمردانه ایشان مشهود است و هرگونه مسئولیت حقوقی این ترور متوجه این رژیم و همپیمانانش است. این اقدام که مصداق تروریسم دولتی است؛ در چارچوب ترورهای زنجیره ای رژیم صهیونیستی و با هدف به آشوب کشیدن صلح و امنیت در منطقه و جهان صورت گرفت.

این ترور نشان می‌دهد دشمنان دیپلماسی در روزهای پر اضطراب به سر می‌برند و قصد دارند با تحمیل شرایط ویژه در منطقه خاورمیانه و ایجاد تنش در آن، به اهداف خود دست یابند.

در این شرایط، انتظار می‌رود تمام کشورها به ویژه مدعیان دفاع از حقوق بشر و مبارزه با تروریسم واکنش درست و درخور توجهی را به این اقدام تروریستی نشان دهند.

جمهوری اسلامی ایران ضمن هوشیاری نسبت به توطئه‌های دشمنان صلح، ثبات و امنیت منطقه و جهان، حق خود برای پاسخ به این جنایت و تنبیه و عاملین و آمرین و آن را محفوظ می‌دارد و بر این نکته تاکید دارد که با ابزار ترور نمی‌توان مانع تحقق مسیر دانش و اطلاعات در ایران شد. تلاش برای پیشرفت در تمامی حوزه‌های علمی در جمهوری اسلامی ایران، با قدرت و سرعت ادامه خواهد داشت.

منبع : خبرگزاری ايسنا