کد مطلب: 157186
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۶
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با پیشنهادی مبنی بر استعفای اعضای هیئت رئیسه مجلس و شورای عالی قضایی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری مخالفت کردند.
 

به گزارش ایران خبر، غلامرضا نوری قزلچه در جلسه علنی امروز مجلس و در جریان بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری گفت: اعضای هیئت رئیسه مجلس و همچنین شورای عالی قضایی دارای اختیاراتی هستند که این احتمال وجود دارد تا در ماه‌های نزدیک به انتخابات، وظایف آنان شائبه‌های انتخاباتی داشته باشد.

وی بیان کرد: از سوی دیگر، برخی افراد هیچ‌گونه مسئولیتی ندارند و می‌گویند که چرا عده‌ای باید تریبون داشته باشند و سایر کاندیداها فقط باید امکان سخنرانی داشته باشند؟

نماینده مردم بستان‌آباد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پیشنهاد بنده آن است که اعضای هیئت رئیسه مجلس و شورای عالی قضایی اگر قصد کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری را دارند، ۶ ماه قبل از انتخابات از سمت خود استعفا دهند.

در ادامه جلسه محمدرضا صباغیان در موافقت با این پیشنهاد، گفت: از بین اعضای هیئت رئیسه مجلس و شورای عالی قضایی، صرفاً چند نفر هستند که تمایل به حضور در انتخابات ریاست جمهوری دارند.

وی بیان کرد: هیچ ایرادی وجود ندارد که این افراد اگر قصد کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری را دارند، ۶ ماه قبل از انتخابات استعفا دهند. لازم است برای جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده‌ای، این پیشنهاد به تصویب برسد.

در ادامه جلسه محمدصالح جوکار اظهار داشت: بر اساس قانون، همه افرادی که در امور اجرایی یا نظارتی در انتخابات ریاست جمهوری مسئول هستند، اگر بخواهند کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شوند، باید سه ماه قبل از انتخابات از سمت خود استعفا دهند.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها تأکید کرد: بنابراین این موضوع در قانون آمده و نیاز به اعمال محدودیت‌های بیشتر برای اعضای هیئت رئیسه مجلس و شورای عالی قضایی نیست.

همچنین حجت‌الاسلام سید سلمان ذاکر در مخالفت با این پیشنهاد، گفت: اگر قرار باشد اعضای هیئت رئیسه مجلس برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری استعفا دهند، باید همه افراد دیگری هم که قصد کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری را دارند و در حال حاضر در بخش‌های دیگری مسئول هستند هم استعفا دهند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در پایان جلسه با پیشنهاد «استعفای اعضای هیئت رئیسه و شورای عالی قضایی ۶ ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری» مخالفت کردند.
 

منبع : خبرگزاری مهر