کد مطلب: 157825
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۵
ایسنا/مازندران
 

به گزارش خبرنگار ایسنا،  سعید نمکی گفت: مدیریت بیماری کرونا در استان مازندران با سایر استان‌ها کاملاً متفاوت بوده و مهار ویروس به شدت دشوارتر از آتش سوزی جنگل‌ها است، اگر خیز بیماری در دوره‌های قبلی در استان کنترل شده ناشی از تلاش مضاعف بوده است.

وی با اشاره به خدمات و همراهی دستگاه‌های مختلف از جمله سپاه، نیروی انتظامی، دستگاه قضایی و غیره با بخش سلامت اظهار کرد: تا زمانی که باید مقاومت کنیم و بایستیم باید با فرهنگ شهادت عجین باشیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه با همدلی، وفاق و درایت رهبر فرزانه انقلاب توانستیم دستاورد ملی را کسب کنیم، گفت: هیچ بیماری در هیچ جای کشور در پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نبوده است .

نمکی گفت: دشمنان ظالمانه در قفل کردن محموله‌ها برای تهیه ماسک و لباس محافظ در روزهای اول دست انداز ایجاد کرده و با مشکل مواجه بودیم.

وی با تاکید بر اینکه یک نفر را به دلیل قومیت خاص بر دیگری ترجیح ندادیم، گفت: ما هیچکس را به دلیل وضع اقتصادی ترجیح ندادیم و هزار تبعه بدون کارت اقامت را درمان کردیم و هیچ دستگاه اکسیژینی را به دلیل کهولت سن از بیماری باز نکردیم درحالی که این مسئله در کشورهای دیگر رخ داده و هر دارویی در هرجای دنیا مصرف شد در کمترین زمان وارد، تولید و بعد صادر کردیم.

نمکی با عنوان اینکه با دست‌های بسته در اقیانوس بلا هستیم: خاطرنشان کرد: پیش بینی طوفان کرونایی در کشور و مرگ هزار و ۲۰۰ نفر در ایران می‌رفت، برای ایستادگی مقابل هجمه بیماری، طرحی ملی طراحی و به نام سردار رشید اسلام، شهید سلیمانی مزین شد.

نمکی خاطرنشان کرد: با همدلی و در کنار هم قرار گرفتن این حماسه عظیم و بی‌نظیر در اوج درماندگی قدرت‌مندترین کشورهای جهان برای جمهوری اسلامی ایران رقم خورد و طرح شهید قاسم سلیمانی در کنار همراهی‌ها جواب داد و ما امروز مرگ زیر ۱۰۰ نفر را داریم تجربه می‌کنیم؛ گرچه یک مرگ هم برای تک تک ما داغی جانگذار است اما به هر ترتیب روزی که کشورهای بزرگ با زیرساخت‌های بسیار مجهز و پیشرفته درمانی مرگ بالای چندین هزار نفر را تجربه می‌کند برای جمهوری اسلامی تنها در این عرصه افتخار بسیار بسیار بزرگی است.

نمکی با بیان اینکه بیش از ۸۵ درصد مرگ و میرها در کشور مربوط به افراد بالای ۶۵ سال و دارای بیماری زمینه‌ای است، اظهار کرد: امروز مرگ زیر ۱۰۰ نفر را تجربه می‌کنیم و این در حالی است که روزانه بیش از ۳۰۰۰ مرگ در آمریکا ثبت می‌شود.

وزیر بهداشت از شناسایی چهار بیمار مبتلا به ویروس انگلیسی خبر داد و گفت: ویروس جدید انگلیسی و اروپایی ردیابی شده و تاکنون چهار مورد جدید از ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور تأیید شده است.

وزیر بهداشت با اشاره به  تفاوت ویرووس انگلیسی گفت: ویروس جدید ۱۰ برابر بیشتر از ویروس اولیه خطرناک‌تر است.

وزیر بهداشت با تایید شناسایی چهار مبتلا به ویروس کرونای انگلیسی در کشور با تاکید بر اینکه ویروس کرونا هنرمندانه در کشور مهار شده و به سمت مهار کامل بیماری پیش خواهیم رفت، گفت: تا کنون از نمونه های ارسال شده هیچ نمونه‌ای از ویروس خطرناک و جهش یافته جدید در استان مازندران تائید نشده است.


 نمکی از  اجرای  فاز سوم کلینیکال در آینده خبر داد و  گفت: تست‌های مدل انسانی واکسن موفق آمیز بود و گروه دوم و سوم نیز در حال پیوستن است و اجازه نمی‌دهیم کسی واکسن خود را روی مردم ما آزمایش کند.

منبع : خبرگزاری ايسنا