کد مطلب: 157850
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۶
اکثر برنامه‌های تلویزیون کپی هستند و دلیل پرمخاطب بودن برنامه‌هایی چون «دورهمی» و «خندوانه» نداشتن حق انتخاب برای مخاطبان است.
 
به گزارش ایران خبر، مصطفی محمودی معتقد است اکثر برنامه‌های تلویزیون کپی هستند و دلیل پرمخاطب بودن برنامه‌هایی چون «دورهمی» و «خندوانه» نداشتن حق انتخاب برای مخاطبان است.
 
مصطفی محمودی منتقد سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با خبرنگار برنا، اظهار داشت: این نگاه که برنامه‌هایی ساخته شود تا مردم شاد باشند و اوقات فراغت خوب و سالمی داشته باشند نگاه خوبی است اما واقعیت این است که در عمل چنین اتفاقی را شاهد نیستیم و برنامه‌هایی مثل «خندوانه» و «دورهمی» را نمی‌توان گزینه مناسبی برای این موضوع دانست.
محمودی تصریح کرد: من به طور کامل این دو برنامه‌ را دنبال نکردم اما بخش‌هایی از این آثار را دیدم که به نظرم برنامه‌های با کیفیتی نیستند. مصاحبه مهران مدیری با محمدرضا شریفی‌نیا که به عنوان مهمان در برنامه «دورهمی» حاضر شده بود به قدری حاوی پرسش و پاسخ‌های سطحی و نازلی بود که از دیدن برنامه خجالت می‌کشیدم. این برنامه‌ها سطح سلیقه مردم را حتی در حوزه نقد کاهش می‌دهند.
او افزود: برنامه «خندوانه» نیز عمده موفقیتش را مدیون جناب‌خان است که چند آیتم مثل استندآپ کمدی هم به آن اضافه شد و همین آیتم‌ها به تنها ابزاری برای درآمدزایی این افراد در فضای مجازی تبدیل شدند و هیچ حاصلی برای جامعه نداشتند. برنامه یا سریالی ماندگار است که در خاطره مردم باقی بماند، شما اگر تیتراژ سریال «میرزا کوچک خان» را بشنوید یاد این سریال می‌افتدید و این نشانه کوچکی از تأثیرگذاری است اما برنامه‌هایی مثل «خندوانه» و «دورهمی» تنها تأثیرگذاری‌های لحظه‌ای داشته‌اند که هیچ حاصلی به لحاظ فرهنگی اجتماعی برای کشور ندارد.
محمودی تصریح کرد: متأسفانه همه برنامه‌ها کپی هستند اما اینکه شما یک برنامه را به درستی کپی کنید هم خود یک شرط بزرگ است و متأسفانه در هیچ یک از برنامه‌های «دورهمی» و «خندوانه» این کپی‌برداری درست را شاهد نیستیم. حرف‌هایی که در مصاحبه‌ها مطرح می‌شود هم بسیار ساده‌اندیشانه و سطحی است در حالیکه یک مصاحبه باید مخاطب را به فکر وادار کند و حاصلی برای مخاطب داشته باشد.
 
این منتقد در ادامه اظهار داشت: مخاطبان تلویزیون حق انتخاب ندارند و به همین دلیل است که این برنامه‌ها می‌توانند پر بازدید شوند. وقتی ما پای برنامه‌سازهای دیگر را به تلویزیون باز نمی‌کنیم و اجازه تولید برنامه به گروه‌های دیگر نمی‌دهیم مشخص است که چند گروه خاص می‌توانند در تلویزیون یکه‌تازی کرده و برنامه بسازند و مخاطب داشته باشند. البته در فضای مجازی چند برنامه ساخته می‌شود که یکی از آن‌ها برنامه «هم‌رفیق» شهاب حسینی است؛ این برنامه هم کاملاً کپی شده اما به نظرم کپی بهتری است و از دو برنامه «دورهمی» و «خندوانه» کیفیت بهتری دارد.
محمودی تصریح کرد: ما در هیچ حوزه‌ای از رسانه سیاست‌گذاری کلان نداریم و این مشکل البته مربوط به رئیس رسانه ملی نمی‌شود چرا که ساختار صداوسیمای ما این ویژگی را دارد. وقتی که نهادهای مختلف انتظار دارند به نوعی در برنامه‌ها و آثار از آن‌ها تعریف شود و نباید هیچ انتقادی صورت گیرد سخت‌ترین کار ممکن را رئیس صداوسیما انجام می‌دهد که باید رسانه‌ای داشته باشد که نظر مخاطبان را به خود جلب کند. هر زمان که تلویزیون در وضعیت بهتری قرار گرفته کاملاً مقطعی بوده و هیچ ربطی به سیاست‌های رسانه‌ای ما ندارد.
او در پایان گفت: برنامه‌هایی چون «خندوانه» و «دورهمی» از نظر صداوسیما برنامه‌های موفقی هستند و اگر فضای تولید اثر بازتر بود قطعاً امروز ما معیارهای دیگری برای موفقیت برنامه داشتیم.
منبع : خبرگزاری برنا