کد مطلب: 159790
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۷
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تکلیف نهایی ۲ لایحه FATF در جلسات آینده در فروردین ۱۴۰۰ مشخص می‌شود.
 
به گزارش ایران خبر، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز در نشست خبری گفت: فرصت‌ها و تهدیدهای دهه پنجم انقلاب با قبل متفاوت است و شبیه دهه اول انقلاب است از این رو فرصت‌ها و تهدیدها مهمی وجود دارد.
وی تصریح کرد: در زمینه اقتصاد، امنیت، نفوذی‌ها، فرصت‌ها و تهدیدها زیادی وجود دارد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با بیان اینکه سرمایه رسانه‌ای از فرصت‌های مهم ما است، اظهار داشت: هیچکدام از کشورهای همسایه فرصت رسانه‌ای مانند کشور ما را ندارند.
نباید دولت‌های گذشته تکرار شوند
رضایی با بیان اینکه در این دهه، فرصت‌ها و تهدیدها مهمی پیش روی ما است، افزود: آیا با تفکر و مدیریت گذشته می‌توان این دهه را مدیریت کرد؛ برای اداره دهه پنجم انقلاب نیازمند تغییر اساسی هستیم و نمی‌توانیم دولت‌های گذشته را در آینده تکرار کنیم.
وی درخصوص بررسی FATF در مجمع تشخیص، گفت: برداشت من این است که نظر مجمع همچنان نظر قبلی است. با این حال باید منتظر جلسات آینده باشیم.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه تکلیف نهایی ۲ لایحه FATF در جلسات آینده در فروردین ۱۴۰۰ مشخص می‌شود، گفت: هیچ یک از اعضای دولت و مجلس نخواسته‌اند که مجمع تشخیص به FATF بپیوند یا نپیوندد.
لوایح FATF به مجلس بازنمی گردد
وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر، مبنی بر اینکه از شما نقل شده است که امکان دارد لوایح FATF مجدد به مجلس ارجاع شود و آیا این کار مبنای حقوقی دارد؟ گفت: سه نفر از اعضای کمیسیون مشترک که اعضای مجمع تشخیص هستند پیشنهاد دادند این دو لایحه به مجلس شورای اسلامی بازگردد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: این پیشنهاد مورد بررسی قرار گرفت. نظر ما این است که خود مجمع نمی تواند این لوایح را به مجلس برگرداند. زیرا روند تصمیم گیری با مشکلاتی مواجه می شود. عده ای پیشنهاد کردند مجلس شورای اسلامی تقاضا کند این لوایح به مجلس بازگردد تا امروز مجلس شورای اسلامی از مجمع تشخیص مصلحت تقاضایی مبنی بر بازگشت این لوایح نداشته و به احتمال قوی نظر نهایی مجمع در باره این لوایح، فروردین ماه اعلام خواهد شد.
مشکلات جدی در مسیر تبدیل سیاست های نظام به قوانین وجود دارد
رضایی درپاسخ به سوال دیگر مهر، درباره این که دولت علت عدم اجرای سیاست های کلی نظام را عدم وجود قانون اعلام کرده است، گفت: در مدتی که مجمع تشکیل شده ۴۱ عنوان و حدود ۷۰۰ سیاست در تمام امورات کشور به تصویب رسیده است.
وی اضافه کرد: این سیاست ها از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سیاست های کلی نظام به دولت ها ابلاغ شده است اما متأسفانه عملکرد دولت ها درزمینه سیاست های کلی نظام زیر ۴۰ درصد بوده و یکی از دلایل اصلی آن این است که این سیاست ها تبدیل به قانون نشده است
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بسیاری از این سیاست ها در حال تبدیل شدن به قانون هستند، گفت: نمایندگان مجلس در حال تهیه طرحی در حوزه جمعیت هستند. اشکالات جدی در مسیر تبدیل شدن سیاست های کلی به قوانین وجود دارد.
تکمیل می‌شود…

 
 
منبع : خبرگزاری مهر